21.11.2008

Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2008 r., sygn. II OSK 1432/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bożena Walentynowicz Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Gliniecki ( spr. ) Sędzia NSA Zofia Flasińska Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Ministra Gospodarki Morskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 czerwca 2007 r. sygn. akt IV SA/Wa 568/07 w sprawie ze skargi Ogólnopolskiego Towarzystwa [...] na decyzję Ministra Gospodarki Morskiej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji zezwalającej na realizację przebudowy falochronu i modernizacji systemu nawigacyjnego w porcie oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 czerwca 2007 r., sygn. akt IV SA/Wa 568/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez Ogólnopolskie Towarzystwo [...] decyzję Ministra Gospodarki Morskiej z dnia [...] lutego 2007 r., zn. [...] oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] grudnia 2006 r., zn. [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji zezwalającej na realizację przebudowy falochronu i modernizacji systemu nawigacyjnego w porcie. W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że:

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lutego 2007 r. Minister Gospodarki Morskiej "oddalił wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy" odnośnie decyzji własnej z dnia [...] grudnia 2006 r., którą "oddalił wniosek o stwierdzenie z urzędu nieważności" decyzji Dyrektora Urzędu Morskiego z dnia [...] sierpnia 2005 r., zezwalającej w oparciu o art. 33 ust. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. Nr 92, poz. 880), na realizację przedsięwzięcia przebudowy falochronu głównego wraz z modernizacją systemu nawigacyjnego w porcie Gdynia.

W decyzji z dnia [...] grudnia 2006 r. organ stwierdził, że wprawdzie art. 33 ust. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody został uchylony przed dniem wydania decyzji, jednakże zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 18 maja 2005 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 113, poz. 954 ze zm.) do postępowań w sprawie oceny oddziaływania na środowisko wszczętych, a niezakończonych decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie tej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe na wniosek uprawnionego podmiotu, a wniosek taki został przez inwestora złożony. Minister nie zgodził się ze stanowiskiem Towarzystwa, iż przepis ten nie znajduje zastosowania w niniejszej sprawie z uwagi na to, że dotyczy wyłącznie postępowań w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, które prowadzone są na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska. Przepis art. 33 ust. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody zawiera odesłanie do ust. 3 tego artykułu, który z kolei odsyła do przepisów normujących ocenę oddziaływania na środowisko, zawartych w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty