06.11.2008

Wyrok NSA z dnia 6 listopada 2008 r., sygn. I OSK 1503/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Borowiec sędzia NSA Jerzy Solarski (spr.) Protokolant Urszula Radziuk po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. W., M. J. i innych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 16 marca 2007 r. sygn. akt II SA/Kr 751/04 w sprawie ze skargi K. W. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] kwietnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 marca 2007 r. sygn. II SA/Kr 751/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, zwany dalej WSA lub Sądem I instancji, po rozpoznaniu skargi K. W. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] kwietnia 2004 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości - skargę oddalił.

W uzasadnieniu WSA przedstawił następującą argumentację faktyczną i prawną: decyzją z dnia [...] kwietnia 2004 r. Wojewoda Małopolski na podstawie art. 9a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami /Dz.U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm./, zwanej dalej: u.g.n., a także art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., po rozpatrzeniu odwołania K. W., A. W., G. S., L. S., A. M., M. J., J. S. i K. S. od decyzji Starosty K. z dnia [...] stycznia 2004 r. Nr [...] orzekającej w pkt 1. o odmowie zwrotu części działki Nr [...] położonej w M. gm. W. w granicach wywłaszczonej pgr l.kat. [...] o pow. [...] ha położonej w byłej gminie katastralnej M. na rzecz K. W. i A. W. oraz w pkt 2. - o odmowie zwrotu części działki Nr [...] tamże położonej w granicach wywłaszczonej pgr l.kat. [...],[...],[...] i [...] o łącznej powierzchni [...] ha na rzecz K. W., A. W., K. S., J. S., M. J., G. S., L. S. i A. M.- utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. Wojewoda stwierdził, że po przeprowadzeniu postępowania na wniosek wymienionych osób Starosta K. decyzją z dnia [...] stycznia 2004 r. orzekł o odmowie zwrotu podanych w osnowie działek i ustalił, że nieruchomości te zostały nabyte na rzecz Skarbu Państwa jako niezbędne na cel określony jako "przyszłościowy wykup terenu M.Z.D.Z.", zgodnie z decyzją o lokalizacji szczegółowej Nr [...] z dnia [...] kwietnia 1965 r. Nr [...] wydaną przez Wydział Budownictwa Urbanistyki i Architektury Prezydium WRN w K. Decyzja ta ustalała lokalizację szczegółową terenów wojskowych położonych na "[...]", którego teren przeznaczono pod urządzenie obiektu wojskowego i placu ćwiczeń. Teren ten został zakwalifikowany jako perspektywiczny dla potrzeb obrony narodowej oraz jako niezbędny dla potrzeb obronności i bezpieczeństwa Państwa. Przedmiotowy teren stanowi zwarty kompleks zadrzewiony i zakrzewiony, przez który przechodzą drogi gruntowe wysypane kamieniem, występują naturalne cieki wodne i jest trudno dostępny. Od południowo-wschodniej strony graniczy ze stacją "trafo" wyodrębnioną ogrodzeniem z drutu kolczastego oraz nieczynnymi magazynami podziemnymi tak samo ogrodzonymi. Po stronie północnej parcel znajduje się teren otwarty porośnięty trawą stanowiący miejsce ćwiczeń wojskowych /makiety wozów pancernych, torów przeszkód itp./. W sąsiedztwie znajduje się obiekt szkoleniowy dla spadochroniarzy z urządzeniami o konstrukcji metalowej trwale związanej z gruntem; w dniu oględzin urządzenia nie były użytkowane. Ponieważ teren objęty wnioskiem został wykorzystany zgodnie z celem wywłaszczenia i nadal jest wykorzystywany przez Wojsko Polskie, brak było podstaw do zwrotu objętych postępowaniem parcel.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty