18.06.2008

Wyrok NSA z dnia 18 czerwca 2008 r., sygn. II OSK 668/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Stahl (spr.) sędzia NSA Jolanta Sikorska Protokolant Renata Sapieha po rozpoznaniu w dniu 18 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej W.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 stycznia 2007 r. sygn. akt II SA/Wr 588/06 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności aktu nadania nr. [...] z dnia [...] oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 2 stycznia 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżoną przez J. K. decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...], nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności aktu nadania nr [...] z dnia [...].

W uzasadnieniu tego wyroku Sąd wskazał, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z dnia [...] stwierdziło nieważność aktu nadania nr [...] z dnia [...] wydanego przez Powiatową Komisję Ziemską w D., którym nadano na własność J. K. gospodarstwo rolne w P. nr [...], składające się z 0, 5 ha użytków, - części domu, - części chlewu oraz - części szopy. Postępowanie to toczyło się na wniosek W. P., który twierdził, że na mocy dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska, aktem nadania nr [...] z dnia [...] gospodarstwo powyżej wymienione w całości zostało nadane jego ojcu J. P., zatem akt nadania nr [...] z dnia [...] rażąco narusza jego prawo własności. Wnioskodawca zbył gospodarstwo rolne umową z dnia [...] na rzecz A. P., ale na nieruchomości tej ustanowione zostało na jego rzecz prawo dożywocia, co przesądza o jego udziale w sprawie. Uzasadniając rozstrzygnięcie Kolegium stwierdziło, że w dniu 7 września 1951 r. wszedł w życie dekret z dnia 6 września 1951 r. o ochronie i uregulowaniu własności osadniczych gospodarstw chłopskich na obszarze Ziem Odzyskanych, zgodnie z którym "osoby, które posiadają gospodarstwo rolne i prowadzą je osobiście lub przez członków rodziny, żyjących z nimi we wspólności gospodarczej, a do dnia wejścia w życie dekretu nie nabyły ich własności, stają się z mocy prawa właścicielami tych gospodarstw. W sprawie tej J. K. nie wykazał, że spełnił przesłanki z pow. dekretu, bowiem brak jest jakichkolwiek dowodów na potwierdzenie posiadania i prowadzenia przez niego tego gospodarstwa na dzień 7 września 1951 r. jedynym właścicielem gospodarstwa mógł stać się więc J. P., który otrzymał je na podstawie aktu nadania nr [...] z dnia [...]. Dodatkowo Kolegium wskazało, że w postępowaniu cywilnym w sprawie o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (wyrok Sądu Rejonowego w D. z dnia [...], sygn. akt [...] utrzymany w mocy wyrokiem Sądu Okręgowego w Ś. z dnia [...], sygn. akt [...] akt nadania z dnia [...] został uznany za rażąco naruszający prawo własności poprzednika prawnego W. P. J. K. wniósł o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej powyższa decyzją.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp