18.04.2008

Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2008 r., sygn. I OSK 1028/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie sędzia NSA Janina Antosiewicz (spr.) sędzia NSA Zygmunt Zgierski Protokolant Urszula Radziuk po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 2 lutego 2007 r. sygn. akt IV SA/Gl 192/06 w sprawie ze skargi T. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zaliczki alimentacyjnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z 2 lutego 2007 r. sygn. akt IV SA/GL 192/06 uwzględniając skargę T. K. uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zaliczki alimentacyjnej.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył ustalenia organów, z których wynikało, iż T. K. w dniu 17 sierpnia 2005 r. złożyła wniosek o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej na dziecko V. G.-K. dołączając do wniosku zaświadczenie wydane przez Prezesa Sądu Okręgowego w K. stwierdzające, iż nie jest możliwe wysłanie wniosku o alimenty zagraniczne od ojca dziecka zamieszkałego w K.. Prezydent Miasta S. decyzją z dnia [...] na podstawie art. 7 ust. 1 i art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz.U. Nr 86, poz. 732 ze zm.) odmówił przyznania zaliczki alimentacyjnej.

Decyzję tę utrzymało w mocy Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (w dniu [...]) przytaczając w uzasadnieniu treść przepisów stanowiących podstawę przyznawania świadczeń i stwierdzając, że stosownie do zacytowanych przepisów zaliczka alimentacyjna dla dziecka w tej sytuacji nie przysługuje.

Skargę na powyższą decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach wniosła T. K.. W skardze tej zarzuciła organowi odwoławczemu naruszenie treści art. 7 oraz art. 10 ust. 1a ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej, jak również naruszenie treści art. 107 § 3 k.p.a. W motywach skargi podniosła, że organ odwoławczy ograniczył się w swoim rozstrzygnięciu do przytoczenia przepisów prawa, które jego zdaniem stanowią podstawę utrzymania w mocy decyzji organu pierwszej instancji, natomiast organ ten nie dokonał subsumcji przywołanych przepisów do stanu faktycznego zaistniałego w sprawie. Zdaniem skarżącej organ odwoławczy nie wziął pod uwagę faktu, że postępowanie egzekucyjne nie może być wszczęte z przyczyn niezależnych od niej, sama natomiast dopełniła obowiązków wynikających z brzmienia treści art. 10 ust. 1a cytowanej ustawy. Zarzuciła organowi odwoławczemu to, że nie podjął się rozstrzygnięcia wątpliwości, co do wartości prawnej takiego zaświadczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne