Wyrok NSA z dnia 22 kwietnia 2008 r., sygn. I OSK 532/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędziowie NSA Jolanta Rajewska (spr.) del. WSA Jacek Fronczyk Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 1 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. M., T. T., T. T., B. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 grudnia 2006 r. sygn. akt IV SA/Wa 2108/06 w sprawie ze skargi M. M., T. T., T.T., B. J. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podpadania pod działanie dekretu o reformie rolnej zespołu pałacowo- parkowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] nr [...] , 2. zasądza od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi solidarnie na rzecz skarżących M. M., T. T., T. T., B. J. kwotę 520 (pięćset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 20 grudnia 2006 r. sygn. akt IV SA/Wa 2106/06 oddalił skargę M. M., T. T., T. T. i B. J. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podpadania zespołu pałacowo - parkowego pod działanie dekretu o reformie rolnej. Wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy.
Decyzją z dnia [...] Wojewoda M. stwierdził, że zespół pałacowo-parkowy w P. W., objęty na dzień 1 września 1939 r. Iwh [...] księgi tabularnej Sądu Okręgowego w Wadowicach, stanowiący uprzednio własność M. L. - T. podpada pod działanie art. 2 ust. 1 lit e dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej(Dz. U. z 1945 r. Nr 3 poz. 13 ze zm. - dalej dekret PKWN). W uzasadnieniu wskazał, że powierzchnia majątku ziemskiego M. L. -T. wynosiła 285 ha, w tym 112 ha użytków rolnych. Na parcelach katastralnych objętych wnioskiem M.M., T. T., T. T. i B. J., spadkobierców byłej właścicielki, znajdował się pałac, park oraz drogi dojazdowe do nich, a także domek rządcy, kuchnia, obora, ogród oraz staw. Powyższe parcele po przejęciu na własność Skarbu Państwa weszły w skład wyłączonej z parcelacji resztówki, która została przekazana m.in. na potrzeby Szkoły Rolniczej w P. W. Z protokołu spisanego w dniu 16 marca 1950 r. w ośrodku szkolnym w P. W. wynika, że do przedmiotowej resztówki zaliczono następujące budynki: pałac, 2 obory, 2 kurniki, pralnię, spichlerz, stajnię i 2 czworaki. W chwili obecnej działki nr 1pb, 2/1, 3, 4 i 1061 stanowią własność Skarbu Państwa i są wykorzystywane na potrzeby Szkoły Podstawowej w P. W., działki 2/2 i 11/1 pb znajdują się w zasobie Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, natomiast pozostałe grunty są własnością osób fizycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty