Wyrok NSA z dnia 24 kwietnia 2008 r., sygn. I OSK 264/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska Sędziowie NSA Janina Antosiewicz (spr.) Jerzy Krupiński Protokolant Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 24 kwietnia 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. N., B. B. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 marca 2006 r. sygn. akt I SA 2501/03 w sprawie ze skargi M. N., B. B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. solidarnie na rzecz M. N. i B. B. K. kwotę 380 (trzysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z 2 marca 2006 r. sygn. akt I SA 2501/03, oddalił skargę M. N. i B. B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z [...] umarzającą postępowanie odwoławcze.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył ustalony stan faktyczny, treść wydanych decyzji oraz ocenę ich legalności stwierdzając, co następuje.
Orzeczeniem Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy z [...] listopada 1955 r. odmówiono przyznania prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości warszawskiej, położonej przy ówczesnej ul. [...] - obecnie [...].
Decyzją z [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. stwierdziło nieważność orzeczenia z [...] listopada 1955 r. W uzasadnieniu decyzji SKO stwierdziło, że nieruchomość położona w [...] znajduje się na terenie objętym działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy. Zgodnie z art. 7 ust. 1 i ust. 2 pow. dekretu, dotychczasowi właściciele lub ich następcy prawni, uprawnieni byli w terminie sześciu miesięcy od dnia objęcia w posiadanie gruntu przez gminę do złożenia wniosku o przyznanie prawa użytkowania wieczystego (dawniej prawa własności czasowej) z czynszem symbolicznym. W stosunku do nieruchomości w [...], wniosek taki został złożony po terminie. Decyzją administracyjną z dnia [...] października 1948 r. znak: L.dz. [...], przywrócono byłym właścicielom przedmiotowej nieruchomości termin do złożenia wniosku o przyznanie prawa własności czasowej do gruntu. Przepisy planu zagospodarowania przestrzennego obowiązującego w dacie wydania zaskarżonego orzeczenia, pozwalały na jego dalsze wykorzystywanie przez dotychczasowych właścicieli.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty