06.05.2008

Wyrok NSA z dnia 6 maja 2008 r., sygn. I OSK 775/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Lech Sędziowie NSA Irena Kamińska (spr.) Małgorzata Pocztarek Protokolant Magdalena Cieślak po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 stycznia 2007 sygn. akt II SA/Wa 1940/06 w sprawie ze skargi K. K. na orzeczenie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wydalenie ze służby oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 19 stycznia 2007 r., oddalił skargę K. K. na orzeczenie dyscyplinarne Komendanta Głównego Policji z dnia [...] nr [...], w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby.

W uzasadnieniu wyroku przedstawiono następując stan faktyczny sprawy.

Komendant Główny Policji orzeczeniem nr [...] z dnia [...], wydanym na podstawie art. 135n ustęp 4 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58 ze zm.) utrzymał w mocy swoje orzeczenie nr [...] z dnia [...], w którym uznawał K. K. winnym zarzucanego czynu i wyznaczył mu karę dyscyplinarną w postaci wydalenia ze służby. W uzasadnieniu Komendant podał, że K. K. dopuścił się przewinienia dyscyplinarnego, a mianowicie znajdując się w stanie nietrzeźwości, wykazał wyjątkowo naganną postawę wobec niższych stopniem funkcjonariuszy, wykonujących czynności służbowe. Ubliżał i groził im, okazywał w stosunku do nich fizyczną agresję, podkreślał swój status elitarności jednostki, w której pełnił służbę (Centralne Biuro Śledcze), awanturował się w lokalu, groził użyciem broni barmance, agresywnie nakłaniał innych obecnych w lokalu do spożywania z nim alkoholu, a przewieziony przez interweniujący patrol policyjny do Izby Wytrzeźwień, wywołał następną awanturę. Jego zachowanie, jak podkreślał organ, było szczegółowo opisane w artykułach prasowych. W ocenie Komendanta Głównego Policji, zachowanie skarżącego podczas tego incydentu nie dawało gwarancji prawidłowego pełnienia przez niego dalej służby, nie tylko na zajmowanym stanowisku, ale w ogóle na jakimkolwiek innym stanowisku w Policji. Zdaniem Komendanta Głównego Policji okoliczności popełnienia przez skarżącego przewinienia dyscyplinarnego wpłynęły na zaostrzenie wymiaru wymierzonej mu kary dyscyplinarnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne