28.11.2008

Wyrok NSA z dnia 28 listopada 2008 r., sygn. I OSK 1816/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska Sędzia NSA : Anna Lech Sędzia NSA: Małgorzata Pocztarek (spr.) Protokolant Aleksandra Żurawicka po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 czerwca 2007 r. sygn. akt IV SA/Gl 986/06 w sprawie ze skargi P. M. na decyzję Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach z dnia [...] maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 11 czerwca 2007 r., sygn. akt IV SA/Gl 986/06 oddalił skargę P. M. na decyzję Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach z dnia [...] maja 2006 r., nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby.

Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że Śląski Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach decyzją z dnia [...] maja 2006 r., nr [...] po rozpoznaniu odwołania P. M. od rozkazu personalnego Komendanta Powiatowego Policji w B. z dnia [...] grudnia 2005 r., nr [...], którym na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58) zwolnił P. M. ze służby w Policji z dniem [...] grudnia 2005 r. - utrzymał zaskarżony rozkaz w mocy.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że zwolnienie ze służby nastąpiło na skutek wniesienia w dniu [...] grudnia 2005 r. pisemnego żądania P. M. o zwolnienie ze służby w Policji. Organ podniósł, że do oceny skuteczności oświadczeń woli składanych w toku postępowania o zwolnienie ze służby w Policji mają zastosowanie postanowienia kodeksu cywilnego dotyczące składania oświadczeń woli oraz wad oświadczeń woli. Zdaniem organu odwoławczego zarzut, że skarżący złożył oświadczenie woli w stanie wyłączającym świadome i swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli nie jest trafny. Organ stwierdził, że skarżący w momencie składania oświadczenia woli działał z rozeznaniem znaczenia i skutków swego zachowania się oraz pokierowania swym zachowaniem, ponieważ proces decyzyjny, jak również i uzewnętrznienie woli nie były zakłócone przez destrukcyjne czynniki wynikające z aktualnych właściwości psychiki lub procesu myślowego. Także zarzut, jakoby raport o zwolnienie ze służby sporządzony był pod wpływem błędu, co do okoliczności związanych ze stanem trzeźwości, w który wprowadził go bezpośredni przełożony, nie może się ostać. Zdaniem organu o stanie nietrzeźwości można mówić wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 % alkoholu, zaś stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 % do 0,5 % alkoholu. Według organu analiza wyników pomiaru na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu pozwalają uznać, że we wskazanym dniu P. M. stawił się na służbę będąc osobą trzeźwą, a zatem nie można mówić o błędzie lub wprowadzeniu w błąd osoby, że znajduje się w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo organ zauważył, że P. M. jako policjant z [...]nastoletnim doświadczeniem przy podejmowaniu decyzji nie mógł się kierować jedynie tym, że nie został dopuszczony do służby z tego powodu, iż był w stanie nietrzeźwości. Oznacza to, że podjęta przez niego decyzja była podjęta zbyt pochopnie i posiadała emocjonalne podłoże wynikające z borykaniem się z problemami alkoholowymi, ale nie oznacza to, aby podjęta została w wyniku błędu, a zatem z wadą oświadczenia woli. Przepis art. 41 ust. 3 ustawy o Policji ma charakter imperatywny i jedyną przesłanką warunkującą możliwość skorzystania z niego jest pisemne zgłoszenie przez policjanta wystąpienia ze służby. Raport policjanta domagającego się natychmiastowego zwolnienia stanowi podstawę do niezwłocznego zwolnienia ze służby. Z zapisów Komendanta Powiatowego Policji w B. dokonanych na raporcie wynika, że żądanie odwołującego zostało doręczone organowi w dniu [...] grudnia 2005 r. i skoro strona tego samego dnia odebrała rozkaz personalny realizujący złożone przez nią żądanie, to brak jest podstaw do przyjęcia, że adnotacje na przedmiotowym raporcie dokonane zostały w innym terminie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne