14.11.2008

Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2008 r., sygn. I OSK 1702/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Runge -Lissowska Sędziowie: sędzia NSA Anna Łukaszewska- Macioch sędzia del. WSA Jolanta Rudnicka (spr.) Protokolant Anna Krakowiecka po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Polskich Kolei Państwowych Spółka Akcyjna w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 czerwca 2007 r. sygn. akt I SA/Wa 551/07 w sprawie ze skargi Polskich Kolei Państwowych Spółka Akcyjna na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji komunalizacyjnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 19 czerwca 2007 r., sygn. akt I SA/Wa 551/07 oddalił skargę Spółki Akcyjnej Polskie Koleje Państwowe z siedzibą w Warszawie na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji komunalizacyjnej.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał następujący stan faktyczny sprawy:

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją nr [...] z dnia [...] stycznia 2007 r. utrzymał w mocy własną decyzję nr [...] z [...] października 2005 r. o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody P. z [...] maja 2000 r., nr [...] stwierdzającej nabycie przez Gminę Miasto J. z mocy prawa, nieodpłatnie, własności zabudowanej nieruchomości oznaczonej jako działka nr [...] o powierzchni [...] m-.

W uzasadnieniu decyzji Minister podał, że Skarb Państwa uzyskał w drodze zasiedzenia tytuł własności do nieruchomości stanowiącej przedmiot komunalizacji w dniu 31 grudnia 1982 r., na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w J. z dnia [...] marca 1999 r., sygn. akt [...]. W dacie komunalizacji działka nr [...] była faktyczne użytkowana przez PKP. Na przedmiotowej nieruchomości działało przedszkole kolejowe. PKP nie legitymuje się decyzją o oddaniu tej nieruchomości w zarząd lub użytkowanie. Zasadne byłoby stanowisko co do braku podstaw do komunalizacji z mocy prawa tej nieruchomości, gdyby w dacie komunalizacji, tj. w dniu 27 maja 1990 r. pozostawała ona w prawnym zarządzie przedsiębiorstwa państwowego PKP. Organ nadzoru zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99 ze zm.) dowodem potwierdzającym istnienie prawa zarządu mogła być decyzja o oddaniu gruntu w zarząd, zawarta za zezwoleniem organu administracji umowa o przekazaniu nieruchomości między państwowymi jednostkami organizacyjnymi, bądź umowa o nabyciu nieruchomości. Oznacza to, że prawo zarządu do gruntu państwowego nie mogło powstać w sposób dorozumiany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty