Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2008 r., sygn. I OSK 1507/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie Sędzia del. WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz (spr.) Sędzia NSA Irena Kamińska Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. M. i Z. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 19 czerwca 2007r. sygn. akt II SA/Lu 350/07 w ze skargi A. M. i Z. M. na decyzję Wojewody Lubelskiego z dnia [...] marca 2007r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 19 czerwca 2007 r. sygn. akt II SA/Lu 350/07 oddalił skargę małżonków A. i Z. M. na decyzję Wojewody Lubelskiego z dnia [...] marca 2007 r. wydaną w sprawie umorzenia postępowania dotyczącego zwrotu nieruchomości.
Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że wnioskiem z dnia 5 września 2006 r. Z. i A. M. wystąpili o zwrot nieruchomości położonej przy ul. [...] w T. L., oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...], ark. ew. [...] o pow. 1.233 m2, nabytej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie umowy z dnia [...] marca 1989 r. z przeznaczeniem pod budowę szkoły podstawowej z salą gimnastyczną i zespołem kulturalno-żywieniowym.
Starosta Tomaszowski decyzją z dnia [...] stycznia 2007 r. umorzył postępowanie w sprawie zwrotu nieruchomości.
Po rozpatrzeniu odwołania stron Wojewoda Lubelski decyzją z dnia [...] marca 2007 r. utrzymał w mocy decyzję organu niższej instancji. Podobnie jak Starosta wskazał, że przedmiotowy zakres nieruchomości podlegających zwrotowi, jak również tryb zwrotu wywłaszczonej nieruchomości określają przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.) - zwanej dalej również ustawą, w szczególności art. 136 ust. 3 i 4 oraz art. 216 ustawy. Przepisy te precyzyjnie określają krąg podmiotów, które mogą żądać zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, a więc mają czynną legitymację procesową w postępowaniu administracyjnym w sprawie, której przedmiotem jest zwrot nieruchomości i dokonanie rozliczeń z tytułu jej zwrotu. Zgodnie z art. 136 ust. 3 ustawy poprzedni właściciel lub jego spadkobierca może żądać zwrotu wywłaszczonej nieruchomości lub jej części, jeżeli stała się zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu. Z kolei art. 216 ustawy rozszerza zakres stosowania instytucji zwrotu na nieruchomości nabyte lub przejęte na rzecz Skarbu Państwa na podstawie ustaw wymienionych enumeratywnie w tym przepisie oraz przejętych na rzecz określonych podmiotów i na potrzeby Tatrzańskiego Parku Narodowego. Stosownie do art. 216 ust. 2 pkt 3 o zwrocie wywłaszczonych nieruchomości przepisy rozdziału 6 działu III stosuje się odpowiednio do nieruchomości nabytych na rzecz Skarbu Państwa na podstawie ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (t.j. Dz. U. z 1991 r. Nr 30, poz. 127 ze zm.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty