18.12.2008

Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2008 r., sygn. II OSK 972/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zygmunt Niewiadomski Sędziowie sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Protokolant Renata Sapieha po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej T. Ś. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 6 grudnia 2006 r. sygn. akt II SA/Łd 202/06 w sprawie ze skargi T. Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] grudnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia w przedmiocie przejęcia na własność Państwa nieruchomości rolnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 6 grudnia 2006 r., sygn. akt II S.A./Łd 202/06, oddalił skargę T. Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia [...] grudnia 2005 r., Nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia w przedmiocie przejęcia na własność Państwa nieruchomości rolnej.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Orzeczeniem z dnia [...] lutego 1959 r. Nr [...] Wydział Rolnictwa i Leśnictwa Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w P. w oparciu o art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71) przejął na własność Państwa działkę o pow. 0,56 ha położoną w P., stanowiącą północną połowę nieruchomości o pow. 1,12 ha będącą własnością Z. Ś., na podstawie umowy kupna-sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego w dniu 22 października 1951 r. z S. Z. będącym jedynym spadkobiercą przedwojennej właścicielki tej nieruchomości - obywatelki polskiej, narodowości żydowskiej M. K. z domu R., która zmarła w dniu [...] 1940 r.

Nieruchomość powyższa znajdowała się pod zarządem Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w P. od 1945 r. jako mienie opuszczone po obywatelce polskiej narodowości żydowskiej jednak nie została przejęta decyzją przez Państwo w trybie dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich, a od 1950 r. była użytkowana rolniczo przez W. B. na podstawie umów dzierżawy zawieranych przez niego z organami administracji rolnej - do października 1956 r. Pierwszą umową na okres jednego roku sporną działkę wydzierżawił W. B. Starosta Powiatu Łęczyckiego. Kolejnymi umowami dzierżawy zawieranymi już przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Łęczycy - wydzierżawiano tę działkę W. B. do 31 marca 1956 r. Umowy zawierane były na czas jednego roku każda, poczynając od 31 marca roku bieżącego do 1 kwietnia roku następnego. W. B. do 1955 r. opłacał wszelkie ciężary publiczne związane z wydzierżawianą działką oraz świadczył czynsz dzierżawny Państwu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne