Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2008 r., sygn. II OSK 1615/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska (spr.) Sędziowie sędzia NSA Anna Łuczaj sędzia WSA (del.) Wojciech Mazur Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 czerwca 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 657/07 w sprawie ze skargi K. S. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej myśliwskiej 1. oddala skargę kasacyjną. 2. zasądza od K. S. na rzecz Komendanta Głównego Policji kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 czerwca 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K. S. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej myśliwskiej.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym. W dniu [...] sierpnia 2002 r. Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu (powoływany dalej jako: Komendant Wojewódzki Policji) wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia K. S. pozwolenia na broń. Postępowanie zostało wszczęte w związku z pismem Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Turku informującym o postępowaniu karnym toczącym się przeciwko K. S. podejrzanemu o popełnienie przestępstw z art. 157§1 i art. 190 § 1 Kodeksu karnego tj. naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający dłużej niż 7 dni oraz groźba karalna. Pismo to zawierało również powiadomienie o terminie posiedzenia w przedmiocie umieszczenia podejrzanego w Oddziale Psychiatrycznym Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w W. połączonego z sześciotygodniową obserwacją. Do pisma została załączona kopia opinii sądowo-psychiatrycznej z dnia [...] lipca 2002 r., w której podano, że u K. S. nie można wykluczyć choroby psychicznej w postaci zaburzeń urojeniowych, i w związku z tym powinien on być poddany obserwacji w warunkach oddziału psychiatrycznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty