Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2008 r., sygn. II OSK 1340/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz Sędziowie Sędzia NSA Bożena Walentynowicz ( spr. ) Sędzia NSA Jacek Hyla Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 8 maja 2008 r. sygn. akt III SA/Łd 64/08 w sprawie ze skargi M. B. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 marca 2003 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił zaskarżoną przez M. B. decyzję Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi nr [...] z dnia [...] stycznia 2000 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Mazowieckim nr [...] z dnia [...] listopada nieuznające schorzeń M. B. za chorobę zawodową. Sąd podał, że orzeczenia lekarskie winny spełniać wymagania opinii w rozumieniu art. 84 § 1 k.p.a. i zawierać wnioski biegłego przedstawione w sposób logiczny i dostępny dla stron oraz organu prowadzącego postępowanie. Dla ustalenia zaś, czy choroba niedosłuchu odbiorczego występująca u skarżącego ma charakter choroby zawodowej konieczne jest wyjaśnienie, czy schorzenie to zostało wywołane działaniem hałasu.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny decyzją nr [...] z dnia [...] października 2007 r., po ponownym rozpatrzeniu sprawy nie stwierdził u skarżącego choroby zawodowej pod postacią uszkodzenia słuchu wywołanego działaniem hałasu. W uzasadnieniu organ podał, że M. B. pracował w Zakładach [...] Spółka Akcyjna w upadłości w Tomaszowie Mazowieckim w latach 1983-1997. Wcześniej, w latach 1970-1983 był narażony na hałas pracując w innych miejscach. Jednakże w wyniku badania przeprowadzonego w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu wydano orzeczenie lekarskie nr [...], zgodnie z którym brak jest podstaw do rozpoznania zawodowego uszkodzenia słuchu wywołanego działaniem hałasu. W badaniach stwierdzono, że przebieg krzywych powietrznych w audiometrii tonalnej obustronnie nie jest typowy dla pohałasowego uszkodzenia narządu słuchu - jest to tzw. krzywa płaska. Organ podkreślił, że krzywa płaska jest niecharakterystyczna dla pohałasowego uszkodzenia narządu słuchu i nie odpowiada ona skutkom klinicznym działania hałasu w warunkach przewlekłej ekspozycji zawodowej. Nie można łączyć stwierdzonych u pacjenta niewielkich ubytków słuchu z narażeniem zawodowym na hałas przemysłowy, które ustało w 1997 r. Na powstanie tych ubytków mogło mieć wpływ szereg innych - pozazawodowych czynników ototoksycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty