Wyrok NSA z dnia 7 sierpnia 2008 r., sygn. I OSK 1188/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Wiśniewska, Sędziowie NSA Jolanta Rajewska, Jerzy Solarski (spr.), Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 7 sierpnia 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. F. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 kwietnia 2007 r. sygn. akt II SA/Wa 837/06 w sprawie ze skargi J. F. F. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zobowiązania do opróżnienia lokalu mieszkalnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od J. F. F. na rzecz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji kwotę 180 złotych (sto osiemdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
UZASADNIENIE
I OSK 1188/07
U Z A S A D N I E N I E
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zwany dalej WSA lub Sądem I instancji, wyrokiem z dnia 23 kwietnia 2007r. sygn. akt II SA/Wa 837/06 oddalił skargę J. F. F. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zobowiązania do opróżnienia lokalu mieszkalnego.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych: na podstawie przydziału mieszkania pracowniczego z dnia [...] nr [...] wydanego przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, M. F. uzyskała prawo do lokalu nr [...] przy ul. [...] w W., gdzie zamieszkiwała do śmierci, tj. [...]. W przydziale został uwzględniony syn Z. F. oraz ciotka H. M.. W dniu [...] zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie opróżnienia lokalu przez J. F. (wnuka M. F.), z uwagi na brak tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania. Komendant Główny Policji, w oparciu o art. 95 ust. 3 pkt 3 i ust. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji (Dz. U. z 2002r. Nr 7, poz. 58 ze zm.), decyzją z dnia [...] nr [...] zobowiązał J. F. wraz ze wszystkimi osobami i rzeczami prawa ich reprezentującymi do opróżnienia zajmowanego lokalu mieszkalnego i przekazania go dysponentowi - Komendantowi Głównemu Policji. Organ podał, że stosownie do art. 29 ustawy z dnia 18 lutego 1994r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004r. Nr 8 poz. 67 ze zm.), uprawnienia do lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 90 ustawy o Policji, posiadają emeryci i renciści policyjni oraz członkowie ich rodzin uprawnieni do renty rodzinnej po funkcjonariuszach. Ponieważ J. F. nie jest osobą uprawnioną do renty rodzinnej i nie spełnia przesłanek do zajmowania lokalu będącego w dyspozycji Policji, dlatego z chwilą śmierci M. F. lokal powinien zostać opróżniony i zwrócony dysponentowi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty