Wyrok NSA z dnia 9 października 2008 r., sygn. I GSK 1068/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek (spr.) Sędziowie Joanna Kabat-Rembelska NSA Maria Myślińska Protokolant Marta Ludwików po rozpoznaniu w dniu 9 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 30 maja 2007 r. sygn. akt III SA/Po 213/07 w sprawie ze skargi A.T. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w P. na rzecz A.T. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. kwotę 1200 (jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 30 maja 2007 r., sygn. akt III SA/Po 213/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w P., po rozpoznaniu skargi A. T. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] grudnia 2006 r., nr [...], w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną decyzję, stwierdził, iż nie może być ona wykonana oraz zasądził na rzecz skarżącej spółki zwrot kosztów postępowania.

Sąd I instancji orzekał w następująco przedstawionym stanie sprawy.

Naczelnik Urzędu Celnego w P. Oddział Celny w G. decyzją z dnia [...] września 2004 r. uznał za nieprawidłowe zgłoszenie celne dotyczące dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym herbaty czarnej granulowanej, zaklasyfikowanej do kodu PCN Taryfy celnej 0902 40 00 0 ze stawką preferencyjną LDC, określoną dla towarów pochodzących z krajów i regionów najmniej rozwiniętych, dokonane przez spółkę na podstawie dokumentu SAD z dnia [...] października 2001 r., nr [...] w części dotyczącej preferencji celnych, zastosowanej stawki celnej, obliczenia kwoty długu celnego i podatku od towarów i usług. Powodem weryfikacji były wyniki kontroli przeprowadzonej na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zm.), dalej: Kodeks celny, oraz weryfikacji przedłożonego świadectwa pochodzenia FORM A nr [...] z dnia [...] września 2001 r., przeprowadzonej na podstawie przepisów § 29 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 października 1997 r. w sprawie określenia reguł ustalania preferencyjnego pochodzenia towarów oraz sposobu jego dokumentowania (Dz. U. Nr 134, poz. 886); dalej powoływanego jako "rozporządzenie RM z dnia 21 października 1997 r.". Organ I instancji określił należności w skorygowanej wysokości, uznając, że preferencyjna stawka celna LDC wobec przedmiotowej herbaty jest nieprawidłowa oraz wezwał stronę do uiszczenia niedoboru cła wraz z odsetkami wyrównawczymi a także niedoboru podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty