09.10.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 października 2008 r., sygn. I GSK 1083/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędziowie Joanna Kabat-Rembelska (spr.) NSA Maria Myślińska Protokolant Marta Ludwików po rozpoznaniu w dniu 9 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 26 kwietnia 2007 r. sygn. akt III SA/Łd 479/06 w sprawie ze skargi A. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł. wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2007 r., sygn. akt III SA/Łd 479/06 oddalił skargę A. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] lipca 2006 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu Sąd podał, że na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez A. L. w dniu [...] grudnia 2001 r., według dokumentu SAD nr [...], objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym samochód osobowy marki VOLKSWAGEN GOLF, nr nadwozia: [...], nr silnika [...], rok produkcji 1992. Pojazd został zaklasyfikowany do podpozycji 870332909 taryfy celnej importowej, na warunkach zadeklarowanych przez Importera w zgłoszeniu celnym, ze stawką celną obniżoną (5% - minimum 357,1 EUR/szt.), zastosowaną w oparciu o deklarację eksportera ([...] - Niemcy), sporządzoną na podstawie umowy sprzedaży z dnia [...] grudnia 2001 r. i potwierdzającą preferencyjne pochodzenie samochodu z Unii Europejskiej.

W ramach kontroli zgłoszenia celnego nastąpiło rozkodowanie numerów VIN importowanego samochodu, co pozwoliło na ustalenie, że został on wyprodukowany w fabryce w S. w Jugosławii. W związku z tym Naczelnik Urzędu Celnego I w Ł. postanowieniem z dnia [...] października 2004 r. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie zgłoszenia celnego z dnia [...] grudnia 2001 r. Następnie polskie organy celne zwróciły się do niemieckich władz celnych z wnioskiem o weryfikację dowodu pochodzenia w postaci deklaracji eksportera sporządzonej na umowie sprzedaży z dnia [...] grudnia 2001 r. Z odpowiedzi Urzędu Kontroli Pochodzenia Towarów w M. wynikało, że nie można potwierdzić pochodzenia pojazdu wskazanego w załączonej umowie sprzedaży.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty