19.03.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 19 marca 2008 r., sygn. I GSK 93/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Czesława Socha Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Protokolant Ewa Babik po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P.-T. Spółki z o.o. w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w R. z dnia 16 października 2007 r. sygn. akt I SA/Rz 649/07 w sprawie ze skargi P.-T. Spółki z o.o. w T. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...], [...] czerwca 2007 r. nr [...], [...] czerwca 2007 r. nr [...], [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P.-T. Spółki z o. o. w T. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w P. 900 złotych (dziewięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w R., po połączeniu spraw do łącznego rozpatrzenia i rozstrzygnięcia, wyrokiem z dnia 16 października 2007 r., sygn. I SA/Rz 649/07 oddalił skargi P.-T. Spółki z o.o. z siedzibą w T. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] czerwca 2007 r. o numerach [...], [...], [...], [...] w przedmiocie określenia kwot wynikających z długu celnego.

Sąd I instancji oparł swoje ustalenia na następującym stanie faktycznym.

W dniu [...] kwietnia 2004 r. spółka P.-T. w imieniu której - jako przedstawiciel bezpośredni - działała Kupiecka Agencja Celna M. R. w S. W., zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu przywieziony z B. towar w postaci odzieży damskiej, męskiej oraz niemowlęcej. W złożonych zgłoszeniach do określenia kwot wynikających z długu celnego zastosowano obniżoną (zerową) stawkę celną na podstawie deklaracji zawartych w fakturach eksportera, wskazujących na tureckie preferencyjne pochodzenie. Zgłoszenia zostały przyjęte i poddane częściowej weryfikacji, w trakcie której nie stwierdzono nieprawidłowości.

W odpowiedzi na przesłany do b. władz celnych wniosek Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] maja 2005 r. o przeprowadzenie weryfikacji wymienionych wyżej świadectw pochodzenia, władze celne B. poinformowały, że świadectwa te zostały wystawione zgodnie z regułami zawartymi w Protokole 4 Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi z jednej strony a B. z drugiej strony - podpisanego w dniu 8 marca 1993 r. (Dz. U. L 358 z 31 z grudnia 1994 r.), dalej: Protokół 4, w oparciu o wcześniejsze świadectwa przewozowe wystawione w T., a towary nie były przetwarzane w B. i zachowały swoje pochodzenie. Równocześnie b. władze celne poinformowały, że świadectwa t. przekazały do weryfikacji t. władzom celnym. W kolejnym piśmie z dnia [...] września 2006 r., nr [...] b. władze celne podały, że wystawione w T. świadectwa EUR.1 są fałszywe i wobec powyższego wyżej wymienione świadectwa b. nie mogą być uznane za ważne, skoro zostały wystawione na podstawie wadliwych dokumentów t.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty