Wyrok NSA z dnia 13 maja 2008 r., sygn. I GSK 592/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędziowie NSA Kazimierz Brzeziński (spr.) Joanna Kabat-Rembelska Protokolant Piotr Mikucki po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. G. F. S.A. w Ł. Oddział w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 21 grudnia 2006 r. sygn. akt III SA/Gl 710/05 w sprawie ze skargi P. G. F. S.A. w Ł. Oddział w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] marca 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od P. G. F. S.A. w Ł. Oddział w K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 180 złotych (sto osiemdziesiąt) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 21 grudnia 2006 r., sygn. akt III SA/Gl 710/05 oddalił skargę P. G. F. S.A. w Ł. - O. w K. (dalej: Spółka PGF) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] marca 2005 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i określenia kwoty podatku od towarów i usług.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że uzupełniające zgłoszenie celne dokonane przez skarżącą według dokumentu SAD z dnia [...] grudnia 2001 r. nr [...] z wnioskiem o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu preparatów spożywczych i leków przygotowanych do sprzedaży detalicznej, pierwotnie objętych procedurą składu celnego nie jest prawidłowe w zakresie wartości celnej towaru. Organ celny skorygował deklarowaną w zgłoszeniu celnym wartość celną towaru uznając, że udzielone importerowi przez eksportera wynagrodzenie i premie przewidziane umową składu celnego, były czynnikiem obniżającym wartość (celną) transakcyjną towaru.

Powyższa ocena charakteru prawnego tych upustów została sformułowana w oparciu o wyniki kontroli celnej przeprowadzonej w siedzibie skarżącej oraz w prowadzonym przez nią składzie celnym. W wyniku tej kontroli ujawniono, iż Spółka PGF zawarła w dniu [...] grudnia 1999 r. ze s. firmą S. umowę konsygnacji i sprzedaży dotyczącą utworzenia składu celnego oraz sprzedaży leków ze składu celnego. W art. 11.1 umowy (w brzmieniu ustalonym aneksem obowiązującym od dnia [...] stycznia 2000 r.) strony postanowiły, iż miesięczne wynagrodzenie odbiorcy z tytułu prowadzenia składu celnego wyniesie 4 % wartości sprzedaży zrealizowanej w danym miesiącu oraz że dostawca udzieli odbiorcy 1 % premii od wartości sprzedaży towarów zrealizowanej w danym miesiącu z tytułu przeprowadzonych akcji promocyjnych na rzecz dostawcy. Niezależnie od wynagrodzenia, o którym mowa w art. 11.1 dostawca zobowiązał się udzielić odbiorcy premii finansowej zależnej od wielkości sprzedaży w danym kwartale na zasadach podanych w art. 11. 2 umowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty