11.06.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 2008 r., sygn. II GSK 351/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędziowie NSA Stanisław Gronowski Anna Robotowska (spr.) Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 28 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. O. Oficyna Wydawnicza P.-M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 24 kwietnia 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 126/07 w sprawie ze skargi R. O. Oficyna Wydawnicza P.-M. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2007 r., sygn. akt VI SA/Wa 126/07, oddalił skargę Oficyny Wydawniczej "P. - M." R. O. na decyzję Urzędu Patentowego RP Nr [...] z dnia [...] listopada 2006 r. w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy 100 KRZYŻÓWEK Z UŚMIECHEM.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że decyzją z dnia [...] listopada 2006 r., Nr [...] Urząd Patentowy RP o odmowie udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy 100 KRZYŻÓWEK Z UŚMIECHEM, zgłoszony dnia [...] września 1998 r. za numerem [...] przez Oficynę Wydawniczą "P. - M." R. O., utrzymał w mocy decyzję z dnia [...] lutego 2004 roku o odmowie udzielenia prawa ochronnego na ww. znak towarowy.

Decyzja ta została wydana w następstwie uchylenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 10 października 2005 r., sygn. akt VI SA/Wa 882/05, decyzji Urzędu Patentowego z dnia [...] lutego 2005 r., Nr [...], utrzymującej w mocy decyzję tego organu z dnia [...] lutego 2004 r. W powyższym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. zwrócił uwagę na błędy popełnione przez Urząd Patentowy RP w trakcie dokonywania oceny podobieństwa zgłoszonego znaku 100 KRZYŻÓWEK Z UŚMIECHEM i przeciwstawionego znaku 1000 KRZYŻÓWEK, zarejestrowanego na rzecz Agencji Wydawniczej "T." sp. z o.o., a także na niedostateczne uzasadnienie tej oceny oraz na przekroczenie przez organ ram postępowania rejestracyjnego poprzez odwołanie się do naruszenia przez zgłaszającego zasad współżycia społecznego, podczas gdy Urząd Patentowy RP powinien poddać analizie jedynie podobieństwo zgłoszonego oznaczenia i przeciwstawionego znaku. Zdaniem Sądu, Urząd Patentowy również błędnie przyjął, że do stwierdzenia podobieństwa między znakami towarowymi wystarczy dokonać analizy elementów "100 krzyżówek" i "1000 krzyżówek". Sąd zwrócił uwagę, że dokonując oceny Urząd Patentowy RP powinien zwrócić uwagę na wszystkie istotne czynniki, a w szczególności na pierwotne elementy znaku, włącznie z ustaleniami, czy zawierają one elementy opisowe towarów lub usług, dla których zostały zarejestrowane. Tymczasem organ w swojej analizie pominął w zupełności, iż zgłoszone oznaczenie posiada dodatkowy element słowny "z uśmiechem". W decyzji z dnia [...] lutego 2005 r. brak było, zdaniem Sądu, pogłębionego odniesienia się do porównywanych znaków, polegającego na ocenie różnic i podobieństw poszczególnych elementów składających się na stronę graficzną znaku, jak również ustalenia proporcji użytych barw i koloru dominującego w obu znakach. Odnośnie określenia kręgu odbiorców znaku towarowego Sąd stwierdził, że skoro organ zamierzał przyjąć model odbiorcy odbiegający od przeciętnego powinien swoje stanowisko w tym zakresie uzasadnić w taki sposób, aby Sąd mógł dokonać oceny decyzji także w tym aspekcie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne