26.06.2008 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2008 r., sygn. II GSK 201/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Protokolant Grzegorz Antas po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "F." Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 26 czerwca 2007 r. sygn. akt VII SA/Wa 582/07 w sprawie ze skargi "F." Spółki z o.o. w W. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.; 2) zasądza od Głównego Inspektora Farmaceutycznego na rzecz "F." Spółki z o.o. w W. kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 czerwca 2007 r., sygn. akt VII SA/Wa 582/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę "F." Sp. z o.o. w W. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] stycznia 2007 r., nr [...], w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego.

Sąd I instancji przytoczył na wstępie uzasadnienia stan faktyczny sprawy. W dniu [...] października 2006 r. "F." Sp. z o.o. z siedzibą w W. złożyła wniosek do M. Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, o wydanie zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego we wsi W. na terenie powiatu W.

M. Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny decyzją z dnia [...] listopada 2006 r. odmówił udzielenia przedmiotowego zezwolenia, powołując się na przepis art. 70 ust. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2004 r. Nr 53, poz. 533 ze zm.), zgodnie z którym w postępowaniu o udzielenie zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego odpowiednio stosuje się postanowienia art. 99 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy. Powołany przepis stanowi, że zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej nie wydaje się, jeśli podmiot ubiegający się o zezwolenie prowadzi na terenie województwa więcej niż 1 % aptek ogólnodostępnych albo podmioty przez niego kontrolowane w sposób bezpośredni lub pośredni prowadzą łącznie więcej niż 1 % aptek na terenie województwa. Stosując odpowiednio wskazany przepis, M. Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny przy obliczaniu udziału procentowego wziął pod uwagę prowadzone już przez stronę punkty apteczne i ich udział w całkowitej liczbie punktów aptecznych na terenie województwa. Biorąc pod uwagę, że na 129 punktów aptecznych w województwie m., strona prowadzi już 6 takich punktów, M. Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny stwierdził przekroczenie ustawowego progu i odmówił udzielenia zezwolenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne