Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2008 r., sygn. I GSK 98/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała (spr.) Sędziowie Janusz Zajda NSA Marzenna Zielińska Protokolant Anna Wróblewska po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. P. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 14 września 2007 r. sygn. akt III SA/Gl 537/05 w sprawie ze skargi P. P. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] lutego 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 14 września 2007 r., sygn. akt III SA/Gl 537/05 oddalił skargę P. P. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] lutego 2005 r., nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do wartości celnej towaru, podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia stwierdził, że na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez skarżącą według dokumentu SAD z dnia [...] grudnia 2001 r., nr [...], objęto procedurą celną dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar w postaci leków, przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej cenie transakcyjnej wynikającej z przedstawionych przy zgłoszeniu celnym faktur wystawionych przez sprzedających - P.O. Inc (E.D.).
Naczelnik Urzędu Celnego w K. decyzją z [...] września 2004 r., nr [...] uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i orzekając w tym zakresie obniżył wartość celną tego towaru, uwzględniając upusty udzielone przez eksportera, określił kwotę wynikającą z długu celnego oraz kwotę podatku od towarów i usług.
Dyrektor Izby Celnej w K. decyzją z [...] lutego 2005 r. utrzymał w mocy decyzję organu celnego pierwszej instancji. Organ wskazał, że podczas kontroli przeprowadzonej u importera ujawniono zawarte z kontrahentami zagranicznymi umowy z [...] grudnia 2000 r. Na podstawie tych umów polska spółka otrzymywała m. in. premie pieniężne poprzez wystawienie not kredytowych, których wysokość uzależniona była od osiągnięcia określonego progu sprzedaży gotowych wyrobów farmaceutycznych na receptę w kwartalnym okresie rozliczeniowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty