08.10.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 8 padziernika 2008 r., sygn. II GSK 332/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała (spr.) Sędziowie NSA Stanisław Gronowski Urszula Raczkiewicz Protokolant Anna Wróblewska po rozpoznaniu w dniu 8 października 2008 r. skargi kasacyjnej A. M. - T. C. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 27 sierpnia 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 114/07 w sprawie ze skargi A. M. - T. C. w W. na decyzje Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] października 2006 r. nr [...], [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Urząd Patentowy RP, po rozpoznaniu połączonych do wspólnego rozpoznania wniosków I.V. S.A. z siedzibą w W. (wnioskodawca 1) oraz T.-F.B.F. Co. Ltd., T., T. (wnioskodawca 2) przeciwko A.M. prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą T.C. (uprawniona), decyzjami z dnia [...] października 2006 r. o nr [...] i [...] unieważnił prawo ochronne na znak towarowy słowno-graficzny W WINNER nr [...] oraz unieważnił prawo ochronne na znak towarowy słowny WINNER nr [...]. Oba znaki były zarejestrowane dla towarów w klasie 21.

Urząd Patentowy stwierdził, że uprawniona zarejestrowała sporne znaki towarowe z naruszeniem zasad współżycia społecznego. Zgłaszając do rejestracji sporne znaki towarowe, znała je z produktów wnioskodawcy 2. Tak więc świadomie zgłosiła do ochrony oznaczenia należące do wnioskodawcy 2 - producenta i tym samym naruszyła jego prawa majątkowe. Organ potwierdził istnienie interesu prawnego po stronie wnioskodawcy 2, który wynika z art. 20 Konstytucji i art. 6 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, Nr 1807), dalej: u.s.d.g. Zaś w stosunku do wnioskodawcy 1 sporne znaki uniemożliwiają mu sprzedaż na terenie Polski produktów nabytych od producenta - wnioskodawcy 2, opatrzonych logo WINNER. Organ podał również, iż z uwagi na wytoczone przez uprawnioną postępowanie sądowe z powodu naruszenia spornego prawa oraz postępowanie prokuratorskie, wnioskodawca 2 nie może wprowadzać na rynek towarów opatrzonych spornym znakiem, który na polskim rynku istniał jako znak producenta przed zgłoszeniem przez uprawnioną znaków do rejestracji. Rejestracja dokonana na rzecz uprawnionej powoduje, że jest jedynym podmiotem, który może sprzedawać w Polsce towary wyprodukowane przez wnioskodawcę 2.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne