Wyrok NSA z dnia 7 marca 2008 r., sygn. I GSK 609/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędziowie NSA Czesława Socha (spr.) Krystyna Anna Stec Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 7 marca 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. W. - "[...]" od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 20 grudnia 2006 r. sygn. akt V SA/Wa 1593/06 w sprawie ze skargi A. W. - "[...]" na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w przedmiocie retrospektywnego zaksięgowania należności celnych oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 20 grudnia 2006 r. o sygnaturze V SA/Wa 1593/06 oddalił skargę A. W. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą A. "F. P. E." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2006 r. o nr [...] utrzymującą w mocy (po ponownym rozpoznaniu sprawy) decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] stycznia 2006 r. o nr [...], którą odmówiono stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. z dnia [...] grudnia 2004 r. o nr [...] w przedmiocie retrospektywnego zaksięgowania należności celnych dotyczących towarów ujętych w zgłoszeniu celnym SAD z dnia [...] maja 2004 r. o nr [...].
Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organu administracji, który stwierdził, że wniosek skarżącej z dnia 6 lipca 2005 r. o stwierdzenie nieważności powołanej wyżej decyzji Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. nie jest zasadny, gdyż przy wydawaniu tej decyzji nie doszło do rażącego naruszenia prawa. Po rozpatrzeniu sprawy wszczętej na skutek wniosku skarżącej z dnia 19 maja 2004 r. organ celny stwierdził, że w deklarowanej w zgłoszeniu celnym wartości celnej sprowadzonego ze Stanów Zjednoczonych towaru oprócz wartości transakcyjnej wynikającej z przedstawionych przy zgłoszeniu celnym faktur wystawionych przez eksportera uwzględniono także błędną kwotę rabatu otrzymanego przez skarżącą oraz doliczono całość kosztów transportu wynikających z faktury transportowej, zamiast 70% tych kosztów. Spowodowało to zaniżenie wartości statystycznej oraz należności celno-podatkowych. Z uwagi na to organ celny określił prawidłową wartość celną towaru, właściwą kwotę długu celnego oraz orzekł o retrospektywnym zaksięgowaniu należności celnych w kwocie 3923,50 zł wraz z odsetkami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty