Wyrok NSA z dnia 26 lutego 2008 r., sygn. I GSK 503/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Sędziowie NSA Maria Myślińska Janusz Zajda Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 31 maja 2006 r. sygn. akt V SA/Wa 2459/05 w sprawie ze skargi D. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy unieważnienia zgłoszenia celnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 31 maja 2006 r. sygn. akt V SA/Wa 2459/05 po rozpoznaniu skargi D. Sp. z o.o. (zwana dalej skarżącą) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2005 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia zgłoszenia celnego - oddalił skargę.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że w dniu [...] września 2002 r. Agencja Celna U. Sp. z o.o. w W. działając w imieniu skarżącej dokonała zgłoszenia celnego towaru w postaci 7035 par obuwia sportowego na podstawie dokumentu SAD nr [...].
Naczelnik Urzędu Celnego IV w W. po przeprowadzeniu rewizji celnej stwierdził nieprawidłowości dotyczące pochodzenia oraz wartości towaru, w związku z czym wszczął postępowanie celne oraz dochodzenie w sprawie o przestępstwo skarbowe polegające na wprowadzeniu w błąd poprzez podanie w zgłoszeniu celnym danych niezgodnych z rzeczywistością. Skarżąca pismem z 11 września 2002 r. wystąpiła z wnioskiem o zezwolenie na odesłanie zgłoszonego towaru do eksportera, z powodu niezgodności złożonego zamówienia z otrzymanym towarem. Nadesłała również dokumenty potwierdzające tą niezgodność. Skarżąca złożyła także wniosek o unieważnienie zgłoszenia celnego z [...] września 2002 r. na podstawie art. 68 § 1 Kodeksu celnego.
Decyzją z [...] maja 2003 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego IV w W. uznał przedmiotowe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie zastosowanej stawki celnej, kraju pochodzenia, taryfikacji i wartości celnej towaru oraz kwoty wynikającej z długu celnego i orzekł w tym zakresie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty