Wyrok NSA z dnia 7 marca 2008 r., sygn. I GSK 557/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędziowie NSA Czesława Socha (spr.) Krystyna Anna Stec Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 7 marca 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 23 listopada 2006 r. sygn. akt III SA/Kr 69/05 w sprawie ze skargi P. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] listopada 2004 r. nr [...] w przedmiocie dopuszczenia towaru do obrotu I. oddala skargę kasacyjną; II. zasądza od P. K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. wyrokiem z dnia 23 listopada 2006 r. o sygnaturze III SA/Kr 69/05 oddalił skargę P. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] listopada 2004 r. o nr [...] w przedmiocie dopuszczenia towaru do obrotu. Decyzja ta utrzymała w mocy decyzję organu I instancji z dnia [...] sierpnia 2004 r. Poprzednie decyzje administracyjne wydane w niniejszej sprawie były dwukrotnie uchylane przez Naczelny Sąd Administracyjny - Ośrodek Zamiejscowy w K. wyrokami: z dnia 18 listopada 1999 r., sygn. akt I SA/Kr 1420/97, i z dnia 23 października 2003 r., sygn. akt I SA/Kr 144/01.
Sąd I instancji oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów administracji, które stwierdziły, że w dniu [...] kwietnia 1996 r. P. K. wprowadził na polski obszar celny używany samochód osobowy marki Alfa Romeo. Zawarta w dowodzie odprawy celnej decyzja Dyrektora Urzędu Celnego w K., na podstawie której dopuszczono towar do obrotu i wymierzono należności celne, została uchylona przez Naczelny Sąd Administracyjny - Ośrodek Zamiejscowy w K. Ponownie rozpoznając sprawę organ celny I instancji decyzją z dnia [...] sierpnia 2004 r. dopuścił przedmiotowy samochód do obrotu na polskim obszarze celnym, lecz nie wymierzył należności celnych z uwagi na niedopuszczalność takiego wymiaru po upływie 2 lat od dnia, w którym powstał obowiązek uiszczenia powyższych należności, czyli od dnia przemieszczenia towaru przez granicę celną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty