Wyrok NSA z dnia 16 padziernika 2008 r., sygn. II GSK 377/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędzia NSA Jan Bała Sędzia del. WSA Magdalena Bosakirska Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 16 października 2008 r. skargi kasacyjnej Ministra Gospodarki od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 30 października 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 1513/07 w sprawie ze skargi W. Spółki z o.o. w G. na decyzję Ministra Gospodarki z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej 1. Oddala skargę kasacyjną; 2. Zasądza od Ministra Gospodarki na rzecz W. Spółki z o.o. w G. kwotę 180 zł (sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., po rozpoznaniu skargi W. Spółki z o.o. w G. na decyzję Ministra Gospodarki z dnia [...] czerwca 2007 r. w przedmiocie odmowy zmiany zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję tego organu z dnia [...] kwietnia 2007 r., stwierdził, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu oraz zasądził na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że skarżąca wystąpiła z wnioskiem o zmianę decyzji Zarządzającego Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (dalej w skrócie KSSE) z dnia [...] listopada 2003 r. zezwalającej na prowadzenie działalności na terenie KSSE w zakresie m.in. usług obróbki metali i nakładania powłok na metale oraz usługi z zakresu obróbki mechanicznej elementów metalowych. Postulowana zmiana miała polegać na dodaniu w treści zezwolenia - w części dotyczącej rodzaju działalności (punkt a i b) zapisu, że wykonywanie usług u klienta rozumiane jest, jako prowadzenie działalności na terenie KSSE i nie stanowi naruszenia warunków prowadzenia działalności zgodnie z zezwoleniem. Uzasadniając żądanie spółka wskazała na specyfikę prowadzonej działalności, która powoduje, że część zezwoleń ze względów technicznych musi być wykonywana u klienta, w miejscu gdzie znajdują się maszyny podlegające regeneracji - ze względu na ich wielkość i ciężar. Zaznaczyła też, że niemożliwy jest precyzyjny podział kosztów świadczenia tego typu usług na wykonywane u klienta i na terenie zakładu, oraz że rachunek ekonomiczny nie pozwala jej na zatrudnienie pracowników, którzy zajmowaliby się świadczeniem usług poza terenem zakładu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty