Wyrok NSA z dnia 24 padziernika 2008 r., sygn. I GSK 531/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Sędziowie Kazimierz Brzeziński NSA Tadeusz Cysek Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 24 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 19 grudnia 2007 r. sygn. akt I SA/Ol 497/07 w sprawie ze skargi "B.P." Spółki z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenie kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w O. na rzecz "B.P." Spółki z o.o. w P. kwotę 2700,00 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 19 grudnia 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. po rozpoznaniu sprawy ze skargi "B." Sp. z o.o. w P. (zwana dalej skarżącą) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...], w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe, uchylił zaskarżoną decyzję.
Za podstawę rozstrzygnięcia Sąd I instancji przyjął następujące ustalenia.
Skarżąca w dniu [...] października 2003 r. na podstawie dokumentu o nr [...] dokonała zgłoszenia celnego oleju opałowego stosując zerową stawkę celną w oparciu o wystawione w procedurze retrospektywnej świadectwa przewozowe EUR1 o nr [...] oraz nr [...] z dnia [...] września 2003 r. Do zgłoszenia celnego załączyła fakturę oraz fakturę za transport, oświadczenie o przeznaczeniu towaru z dnia [...] września 2006 r., świadectwa przewozowe EUR 1 oraz świadectwo analizy nr [...] z dnia [...] października 2003 r. Jako kraj preferencyjnego pochodzenia skarżąca wskazała Litwę.
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. wszczął postępowanie kontrolne w stosunku do skarżącej, obejmując kontrolą towary dopuszczone do obrotu na polskim obszarze celnym w okresie od 1 stycznia 2002 r. do 30 kwietnia 2004 r. Urząd Kontroli Skarbowej w P. zwrócił się w trybie art. 32 Protokołu nr 3 do umowy o wolnym handlu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Łotewską z dnia 28 kwietnia 1997 r. (Dz.U. Nr 42, poz. 241 ze zm.) do łotewskich władz celnych z wnioskiem o przeprowadzenie weryfikacji świadectw przewozowych EUR1 z tego okresu. Organ zwrócił się z zapytaniem do łotewskich władz celnych na jakiej podstawie władze te potwierdzały litewskie pochodzenia importowanego towaru, dlaczego świadectwa pochodzenia wystawiono w procedurze retrospektywnej, jaki był skład surowcowy i właściwości fizyko-chemiczne oleju opałowego produkowanego na Łotwie oraz jakie było faktyczne pochodzenie poszczególnych surowców.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty