09.04.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 kwietnia 2008 r., sygn. II GSK 430/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Protokolant Kamil Lissowski po rozpoznaniu w dniu 9 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. B., I. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 7 maja 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 117/07 w sprawie ze skargi W. B., I. M. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] października 2006 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

I

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę I.M. i W.B. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] października 2006 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego nr [...] pt.: "Świeca ozdobna".

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji podał, że zaskarżona decyzja została wydana na skutek sprzeciwu A.M. od prawomocnej decyzji Urzędu Patentowego z dnia [...] grudnia 2004 r. o udzieleniu prawa z rejestracji na wyżej wymieniony wzór przemysłowy na rzecz W.B. i I.M. Urząd Patentowy unieważnił w całości prawo z rejestracji tego wzoru przemysłowego uznając, że ogólne wrażenie, jakie na zorientowanym użytkowniku wywołuje sporny wzór nie różni się od ogólnego wrażenia, jakie na zorientowanym użytkowniku wywołuje wzór wcześniejszy nr [...], ponieważ oba te wzory łączy wspólna cecha - charakterystyczny, oryginalny, niekonwencjonalny kształt świec, w konsekwencji czego prawo z rejestracji wzoru nr [...] należy unieważnić na podstawie art. 104 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tj. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.), zwanej dalej p.w.p. Za bezzasadny organ uznał natomiast zarzut braku nowości świec według spornego wzoru.

Uzasadniając oddalenie skargi I.M. i W.B. na powyższą decyzję Sąd I instancji stwierdził, że okazane na rozprawie w dniu [...] września 2006 r. dwie świece, z których jedna miała knoty na powierzchni, a druga wewnątrz materiału palnego, nie tylko nie spełniałaby wobec siebie kryterium indywidualnego charakteru, lecz również kryterium nowości, zatem usytuowanie knota jest dla wyglądu świec bez znaczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne