19.02.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2008 r., sygn. I GSK 477/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędziowie NSA Rafał Batorowicz Tadeusz Cysek Protokolant Małgorzata Suchocka po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ż. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 11 grudnia 2006 r. sygn. akt III SA/Wr 195/06 w sprawie ze skargi Ż. T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] marca 2006 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Ż. T. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we W. kwotę złotych 1.800 (tysiąc osiemset) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. wyrokiem z 11 grudnia 2006 r., sygn. akt III SA/Wr 195/06 oddalił skargę Ż. T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z [...] marca 2006 r., nr [...], dotyczącej określenia kwoty wynikającej z długu celnego.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podał, że w wyniku kontroli, przeprowadzonej [...] marca 2004 r. na jednej z posesji w miejscowości M., ujawniono samochód marki Opel Corsa na niemieckich tablicach rejestracyjnych. Pojazd ten został wprowadzony na polski obszar celny przez Ż. T. z wykorzystaniem procedury odprawy czasowej, z całkowitym zwolnieniem od cła. W związku ze złamaniem przez Ż. T. warunków odprawy czasowej, Naczelnik Urzędu Celnego w W. określił kwotę długu celnego wraz z odsetkami oraz opłatą depozytową za zajęty przez organ pojazd.

Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał powyższą decyzję w mocy. Organ stwierdził, że osobą uprawnioną do korzystania z procedury odprawy czasowej jest osoba, która dokonała wprowadzenia towaru na polski obszar celny. Ż. T. wyjechała z kraju, pozostawiając wprowadzony pojazd na terytorium RP, bez uprzedniego nadania towarowi odpowiedniego przeznaczenia celnego. Tymczasem osoba korzystająca z odprawy czasowej obowiązana jest najpóźniej w chwili wyjazdu wywieźć pojazd lub nadać mu nowe przeznaczenie celne. Przepisy nie uzależniają odpowiedzialności podmiotu od przyczyny złamania warunku odprawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp