Wyrok NSA z dnia 24 września 2008 r., sygn. I GSK 101/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędziowie: del. WSA Magdalena Bosakirska NSA Cezary Pryca Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 24 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. Spółki z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 21 czerwca 2006 r. sygn. akt I SA/Kr 2019/03 w sprawie ze skargi S. Spółki z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] września 2003 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej w przedmiocie określenia kwoty długu celnego po wznowieniu postępowania 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od S. Spółki z o.o. w K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. oddalił skargę S. Spółki z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] września 2003 r. w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej określającej kwotę długu celnego.
W uzasadnieniu orzeczenia Sąd I instancji podał, że w wyniku kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w K. w sierpniu 2001 r. w siedzibie skarżącej ujawniono fakturę nr [...] z dnia [...] marca 2000 r. dotyczącą zakupu programu komputerowego "S." umieszczonego na płycie CD-R, której wystawcą był kontrahent skarżącej - firma B. z H. Z protokołu kontroli wynikało, że program ten zakupiono celem zainstalowania w przenośnej maszynie cyfrowej do automatycznego przetwarzania danych, która została zaimportowana według SAD [...] z dnia [...] maja 2000 r. W związku z powyższym, Dyrektor Urzędu Celnego w K. decyzją z dnia [...] grudnia 2001 r. określił na rzecz skarżącej kwotę wynikającą z długu celnego, powstałego w wyniku nielegalnego wprowadzenia na polski obszar celny towaru w postaci dyskietki z programem komputerowym w wysokości 0, 00 zł, przyjmując, jako chwilę powstania długu celnego datę zaksięgowania faktury oraz określił wartość celną towaru na kwotę 10.500 EUR wynikającą z tej faktury. Dyrektor Izby Celnej w K., po rozpatrzeniu odwołania skarżącej, decyzją z dnia [...] października 2002 r. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty