09.10.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 października 2008 r., sygn. I GSK 1066/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędziowie Joanna Kabat-Rembelska (spr.) NSA Maria Myślińska Protokolant Marta Ludwików po rozpoznaniu w dniu 9 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. z dnia 5 kwietnia 2007 r. sygn. akt I SA/Sz 744/06 w sprawie ze skargi T. T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia [...] sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w S. wyrokiem z dnia 5 kwietnia 2007 r., sygn. akt I SA/Sz 744/06 oddalił skargę T. T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia [...] sierpnia 2006 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu Sąd podał między innymi, że T. T. w dniu [...] stycznia 2002 r. zgłosił w Oddziale Celnym w K. do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym dwa używane samochody osobowe: marki Opel Astra o nr nadwozia [...] oraz marki Citroen AX o nr nadwozia [...].

Naczelnik Urzędu Celnego w S. decyzją z dnia [...] stycznia 2002 r. nr [...], uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej oraz określił kwotę wynikającą z długu celnego z zastosowaniem obniżonej stawki celnej, obejmując jednocześnie zgłoszony towar wnioskowaną przez stronę procedurą dopuszczenia do obrotu.

Organ przeprowadzając kontrolę postimportową, na podstawie art. 32 Protokołu 4 Układu Europejskiego (Dz. U. z 1997 r. Nr 104, poz. 662 ze zm.), zwrócił się do niemieckich władz celnych o przeprowadzenie weryfikacji dowodu pochodzenia towaru w postaci faktur z zamieszczonymi deklaracjami o pochodzeniu towaru, na podstawie których importer wnioskował o uzyskanie preferencji celnych w postaci obniżonej stawki celnej. Weryfikacja wykazała, iż będący przedmiotem importu samochód Citroen AX nie jest towarem pochodzącym w rozumieniu Układu Europejskiego, co jest równoznaczne z brakiem preferencyjnego, unijnego pochodzenia, uprawniającego do zastosowania obniżonej stawki celnej właściwej dla towarów o prawidłowo udokumentowanym pochodzeniu z krajów Unii Europejskiej. Taki wynik weryfikacji stanowił dla Naczelnika Urzędu Celnego w K. podstawę do wznowienia postępowania. W toku prowadzonego postępowania przez organ I instancji strona nadesłała nowy dowód pochodzenia towaru w postaci świadectwa przewozowego EUR 1 nr [...]. Naczelnik Urzędu Celnego w K. zwrócił się do niemieckich władz celnych o weryfikację złożonego świadectwa. W wyniku weryfikacji dowodu pochodzenia, władze celne kraju eksportu stwierdziły, że świadectwo przewozowe nr [...] z dnia [...] grudnia 2003 r. zostało niewłaściwie wystawione, ponieważ podpisany w polu 12 T. T. działał w imieniu eksportera bez stosownego upoważnienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty