23.01.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2008 r., sygn. I GSK 556/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia NSA Czesława Socha (spr.) Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 17 stycznia 2007 r. sygn. akt I SA/Ke 304/06 w sprawie ze skargi M. R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] września 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 stycznia 2007 r. o sygnaturze I SA/Ke 304/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. oddalił skargę M. R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] września 2006 r. o nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe. Decyzja ta utrzymała w mocy decyzję organu I instancji z dnia [...] lipca 2006 r. Poprzednia decyzja organu I instancji z dnia [...] sierpnia 2005 r. została uchylona przez organ odwoławczy z uwagi na brak prawidłowego wszczęcia postępowania celnego.

Sąd I instancji oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że zgłoszenie celne dokonane przez skarżącego według dokumentu SAD z dnia [...] sierpnia 2003 r. o nr [...], na podstawie którego objęto procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzony z Niemiec samochód ciężarowy używany marki MAN 26 402, w zakresie stawki celnej i kwoty długu celnego nie jest prawidłowe. Preferencyjne pochodzenie towaru nie zostało prawidłowo udokumentowane. W związku z tym zastosowano stawkę celną autonomiczną 35% zamiast stawki celnej obniżonej 0%.

Powyższa ocena została sformułowana w związku z pismem niemieckich władz celnych z dnia [...] kwietnia 2005 r. informującym o wynikach weryfikacji świadectwa pochodzenia EUR. 1 nr [...] dołączonego do przedmiotowego zgłoszenia celnego. Stwierdzono, że umieszczona na wspomnianym świadectwie pochodzenia pieczęć Urzędu Celnego w L. jest sfałszowana, co uniemożliwia potwierdzenie preferencyjnego pochodzenia sprowadzonego samochodu ciężarowego. Nie było zatem podstaw do zastosowania dla tego towaru obniżonej stawki celnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp