23.01.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2008 r., sygn. I GSK 447/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Sędzia NSA Maria Myślińska (spr.) Sędzia NSA Czesława Socha Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "A." Spółki z o.o. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 7 grudnia 2006 r. sygn. akt III SA/Wr 275/05 w sprawie ze skargi "A." Spółki z o.o. w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] kwietnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. Oddala skargę kasacyjną; 2. Zasądza od "A." Spółki z o.o. w G. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we W. kwotę 1.800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 grudnia 2006 r., sygn. akt III SA/Wr 275/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny we W., oddalił skargę A. Spółki z o. o. z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] kwietnia 2005 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszeń celnych za nieprawidłowe, z następującym uzasadnieniem:

Naczelnik Urzędu Celnego we W. decyzją z dnia [...] lutego 2005 r., nr [...] uznał, dokonane przez skarżącą, zgłoszenia celne z dnia [...] maja 2002 r., z dnia [...] lipca 2002 r., z dnia [...] sierpnia 2002 r., z dnia [...] września 2002 r., z dnia [...] września 2002 r., z dnia [...] października 2002 r., z dnia [...] listopada 2002 r., oraz z dnia [...] grudnia 2002 r. za nieprawidłowe w części dotyczącej taryfikacji towaru [...] - suchego ekstraktu w postaci proszku, pozyskiwanego z nasion soi, zawierającego 10% izoflawonów (fitoestrogenów) sojowych oraz określił kwotę wynikającą z długu celnego.

Rozstrzygnięcie to zostało utrzymane w mocy decyzją Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] kwietnia 2005 r., zaskarżoną następnie do sądu administracyjnego.

W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia organ odwoławczy podkreślił, iż pozycja 2106 obejmuje: "przetwory spożywcze pod warunkiem, że nie są objęte jakąkolwiek inną pozycją w Nomenklaturze". Wymienioną pozycją objęte są przetwory składające się z mieszanin związków chemicznych (kwasów organicznych, soli wapniowych itp.) ze środkami spożywczymi (mąka, cukier, mleko w proszku itd.), stosowane zarówno jako składniki tych produktów spożywczych, jak też dla polepszenia ich niektórych właściwości (wyglądu, trwałości, struktury). Pozycja ta obejmuje w pkt 16 preparaty często określane jako uzupełnienie diety (food suplements).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp