Postanowienie NSA z dnia 23 stycznia 2008 r., sygn. II GSK 357/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała Sędziowie Joanna Kabat-Rembelska NSA Andrzej Kuba (spr.) Protokolant Anna Wróblewska po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. K. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 25 czerwca 2007 r. sygn. akt VII SAB/Wa 23/07 w zakresie odrzucenia skargi w sprawie ze skargi T. K. na bezczynność Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w przedmiocie świadczeń zdrowotnych postanawia: oddalić skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] marca 2007 r. T. K. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. na bezczynność organów Narodowego Funduszu Zdrowia, którą przekazano do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. W skardze strona wniosła o udzielenie natychmiastowej pomocy lekarskiej w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia z jednoczesnym zapewnieniem jej bezpieczeństwa osobistego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Strona dodała, że nie otrzymała żadnej decyzji w sprawie udzielenia stosownej pomocy lub odmowy jej udzielenia, a otrzymywane pisma nie dotyczyły kwestii, o które wnosiła.
W odpowiedzi na skargę organ wskazał, że T. K. domagał się wydania decyzji, której przedmiotem byłoby skierowanie go na badania lekarskie i leczenie do kliniki alergologicznej w obecności niezależnych ekspertów i świadków, w obecności konsultanta krajowego ds. dermatologii i alergologii, eksperta ze Światowej Organizacji Zdrowia, eksperta z Europejskiej Komisji ds. Zdrowia i Żywienia, Komisarza UE ds. Sprawiedliwości i Praw Człowieka lub osoby upoważnionej, dwóch przedstawicieli ze stowarzyszenia pacjentów, 2-3 dziennikarzy z najpoczytniejszej prasy. Skarżący wniosek uzasadnił niezadowalającymi skutkami prowadzonego dotychczas leczenia. W odpowiedzi na wniosek skarżącego organ wskazał, że ocena zgodności udzielonych świadczeń zdrowotnych ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej oraz zasadami etyki zawodowej należy do kompetencji Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy. Dyrektor [...] Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w piśmie z dnia [...] grudnia 2006 r. poinformował skarżącego, że nie posiada uprawnień do kierowania pacjentów na leczenie specjalistyczne oraz wypowiadania się w kwestii zgodności postępowania lekarskiego i diagnostycznego z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Jednocześnie również pouczył skarżącego, że zastrzeżenia w zakresie postępowania leczniczego powinny być skierowane zgodnie z kompetencjami do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy [...] Okręgowej Izbie Lekarskiej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty