19.03.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 19 marca 2008 r., sygn. I GSK 656/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędziowie NSA Rafał Batorowicz (spr.) Janusz Zajda Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej O. E. & V. S. Spółki z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 24 stycznia 2007 r. sygn. akt III SA/Gd 620/06 w sprawie ze skargi O. E. & V. S. Spółki z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany zgłoszenia celnego 1. uchyla zaskarżony wyrok w punkcie 2 i w tym zakresie przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w G.; 2. w pozostałej części oddala skargę kasacyjną; 3. zasądza od O. E. & V. S. Spółki z o.o. w S. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w G. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 24 stycznia 2007 r., sygn. akt III SA/Gd 620/06 oddalił skargę O. E. & V. S. Spółki z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] czerwca 2006 r., nr [...], w przedmiocie odmowy zmiany zgłoszenia celnego.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd I instancji podniósł, że spółka w dniu [...] lipca 2005 r. dokonała zgłoszenia celnego w Urzędzie Celnym w G., wnioskując o dopuszczenie do obrotu na polskim obszarze celnym towaru w postaci oleju napędowego o zawartości siarki do 0,2%, przeznaczonego do celów żeglugowych. Zgłoszenie zostało przyjęte i zarejestrowane pod numerem [...]. Następnie, już po zwolnieniu towaru spod dozoru celnego, spółka wystąpiła o korektę powyższego zgłoszenia celnego w części dotyczącej ilości sprowadzonego towaru. Do wniosku dołączyła raport kontrolny sporządzony przez P. I. Spółkę z o.o. Z treści raportu wynika, iż wskutek przeprowadzonej kontroli wyładunku stwierdzono różnicę pomiędzy ilością podaną w konosamencie (zgłoszoną do odprawy celnej), a wyładowaną ze statku. W związku z powyższym skarżąca wniosła o zwiększenie ilości towaru o 1,760 mt (w powietrzu) i w konsekwencji określenia w wyższej kwocie podatku akcyzowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty