05.02.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 5 lutego 2008 r., sygn. I GSK 442/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Chromicki Sędziowie NSA Kazimierz Brzeziński (spr.) Joanna Kabat - Rembelska Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 5 lutego 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 29 listopada 2006 r. sygn. akt III SA/Gd 513/06 w sprawie ze skargi W. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 29 listopada 2006 r. sygn. akt III SA/Gd 513/06 oddalił skargę W. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] lipca 2006 r., nr [...] utrzymującą w mocy decyzje organu pierwszej instancji o uznaniu zgłoszeń celnych za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej oraz kwoty wynikającej z długu celnego.

Sąd oparł swe ustalenia na następującym stanie faktycznym:

Na podstawie zgłoszeń celnych: Nr [...] z dnia [...] maja 2001 r., Nr [...] z dnia [...] czerwca 2001 r., Nr [...] z dnia [...] kwietnia 2001 r. Nr [...] z dnia [...] maja 2001 r. Spółka W. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym leki sprowadzone z A. Wartość celna sprowadzonych towarów została zadeklarowana w oparciu o załączone do zgłoszeń celnych faktury handlowe, wystawione przez eksportera - W. W. E. GmbH z A.

Naczelnik Urzędu Celnego w G. decyzjami z dnia [...] marca 2004 r. uznał powyższe zgłoszenia celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej i orzekając w tym zakresie określił tę wartość w wysokości obniżonej o wartość dodatku motywacyjnego udzielonego przez eksportera oraz określił kwoty wynikające z długu celnego.

Dyrektor Izby Celnej w G. decyzją z dnia [...] lipca 2006 r. utrzymał w mocy zaskarżone decyzje organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu wskazał m.in., iż w wyniku kontroli celnej przeprowadzonej w siedzibie Spółki ujawniono umowę dystrybucyjną z [...] września 2000 r., zawartą pomiędzy W. Spółką z o.o. w W. a W. W. E. GmbH z A. W pkt 4.4 umowy strony postanowiły, że kontrahent zagraniczny może przyznać Spółce dodatek motywacyjny oraz że kwota takiego dodatku zostanie obliczona od wartości rynkowej towarów sprzedanych przez Spółkę w Polsce i zależeć będzie od wyników sprzedaży. Realizując postanowienia tej umowy, notą kredytową z dnia [...] sierpnia 2001 r. eksporter przyznał Spółce polskiej dodatek motywacyjny w wysokości [...] USD, obliczony od wartości towarów sprzedanych II kwartale 2001 r. Organ odwoławczy podzielił stanowisko organu pierwszej instancji, że otrzymany przez Spółkę dodatek motywacyjny był czynnikiem obniżającym wartość transakcyjną towaru i dlatego powinien być lokowany proporcjonalnie do zgłoszeń celnych dokonanych przez Spółkę w II kwartale 2001 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp