07.02.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 7 lutego 2008 r., sygn. I GSK 451/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk (spr.) Sędziowie NSA Andrzej Kuba Cezary Pryca Protokolant Anna Tomaka-Magdoń po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 29 listopada 2006 r. sygn. akt III SA/Gd 511/06 w sprawie ze skargi W. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia [...] listopada 2006 r. sygn. akt III SA/Gd 511/06 oddalił skargę W. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] lipca 2006 r., nr [...] utrzymującą w mocy decyzje organu pierwszej instancji o uznaniu zgłoszeń celnych za nieprawidłowe.

Sąd oparł swe ustalenia na następującym stanie faktycznym:

Na podstawie szeregu zgłoszeń celnych z 2001 i 2002 roku objęto procedurą dopuszczenia do obrotu produkty farmaceutyczne sprowadzone do Polski przez W. W.lSp. z o.o. w W. (obecnie: W. Sp. z o.o. w W.), która do zgłoszeń celnych załączyła między innymi deklaracje wartości celnej oraz faktury handlowe wystawione przez eksportera - W. W. E. GmbH z A..

Naczelnik Urzędu Celnego w G. decyzjami 2004 i 2005 r. uznał powyższe zgłoszenia celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej i orzekając w tym zakresie określił tę wartość w wysokości obniżonej o wartość dodatku motywacyjnego udzielonego przez eksportera.

Dyrektor Izby Celnej w G. decyzją z dnia [...] lipca 2006 r. utrzymał decyzje organu pierwszej instancji w mocy. W uzasadnieniu wskazał m. in., że w wyniku kontroli celnej przeprowadzonej w siedzibie Spółki ustalono, że Spółka dokonywała zakupu leków od austriackiej spółki W. W. E. GmbH z A., z którą współpracowała na podstawie umów dystrybucyjnych określających warunki współpracy w zakresie promocji oraz sprzedaży wyrobów farmaceutycznych. Zgodnie z zapisami zawartymi w tych umowach kontrahent zagraniczny mógł przyznać Spółce dodatek motywacyjny, którego wysokość miała być wyrażona procentowo i zależeć od kwartalnych wyników sprzedaży farmaceutyków w Polsce. Kwoty ogólne dodatków motywacyjnych zostały określone w notach kredytowych z podana na nich informacją, jakich okresów dotyczą. Noty te wystawiane były okresowo jako procent od wysokości sprzedaży krajowej za dany kwartał, stąd też nie odnoszą się wprost do konkretnych faktur handlowych za importowane leki. Organ odwoławczy podzielił stanowisko organu pierwszej instancji, że otrzymany przez Spółkę dodatek motywacyjny był czynnikiem obniżającym wartość transakcyjną towaru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty