05.11.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 5 listopada 2008 r., sygn. I GSK 1186/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki (spr.) Sędziowie NSA Rafał Batorowicz Zofia Borowicz Protokolant Beata Cisek po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. J. i E. J. - wspólnicy Spółki Cywilnej J.-T. w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. z dnia 13 września 2007 r. sygn. akt I SA/Sz 261/07 w sprawie ze skargi K. J. i E. J. - wspólnicy Spółki Cywilnej J.-T. w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od K. J. i E. J. - wspólników Spółki Cywilnej J.-T. w Ł. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w S. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w S. wyrokiem z dnia 13 września 2007 r., sygn. akt I SA/Sz 261/07 oddalił skargę K. J. i E. J. -wspólników Spółki Cywilnej J. - T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia [...] lutego 2007 r., nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji w sprawie dotyczącej określenia kwoty długu celnego.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.

Decyzją z dnia [...] lipca 2000 r., nr [...], skierowaną do głównego zobowiązanego w procedurze tranzytu - T. A. oraz przewoźnika K. J. i E. J. -wspólników Spółki Cywilnej J. - T., Dyrektor Urzędu Celnego w S. określił kwotę wynikającą z długu celnego, w związku ze stwierdzeniem niezakończenia procedury tranzytu i usunięcia towaru spod dozoru celnego.

Pismem z dnia 12 września 2005 r. K. J. i E. J. - wspólnicy Spółki Cywilnej J. - T. wnieśli o uchylenie powyższej decyzji w trybie art. 2651 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r., Nr 75, poz. 802), stwierdzając, że decyzja ta została skierowana do przewoźnika, który nie jest dłużnikiem, gdyż zgodnie z Konwencją o Wspólnej Procedurze Tranzytowej tylko główny zobowiązany ma obowiązek uiścić cło i inne opłaty wskutek naruszenia przepisów dotyczących procedury tranzytowej. Taka decyzja podważa zaufanie do organów państwa i rażąco narusza zasadę praworządności, dlatego jej wyeliminowanie z obiegu prawnego leży w interesie publicznym. Z kolei spełnienie nienależnego zobowiązania do zapłaty długu w sposób oczywisty narusza ważny interes strony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty