23.10.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 23 października 2008 r., sygn. II GSK 385/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk (spr.) Sędzia NSA Janusz Drachal Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Protokolant Anna Tomaka-Magdoń po rozpoznaniu w dniu 14 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. P. C. "L." S.A. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 października 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 1005/07 w sprawie ze skargi "Ś." C. w C. Sp. z o.o. w C. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od Syndyka Masy Upadłości "Ś." C. w C. S.A. T. M. na rzecz P. P. C. "L." S.A. w G. kwotę 950 zł (słownie: dziewięćset pięćdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 października 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na skutek skargi firmy "Ś." C. w C. Sp. z o.o. w C. uchylił decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy, stwierdzając jednocześnie, że nie podlega ona wykonaniu oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego kwotę 1600 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Ze stanu faktycznego sprawy wynika, że decyzją z dnia [...] września 2001 r. Urząd Patentowy RP dokonał na rzecz Ś. (poprzednio: C. w C. Sp. z o.o.) rejestracji znaku towarowego graficznego, przedstawiającego głowę murzynka i przeznaczonego do oznaczenia lodów jadalnych w klasie 30, z pierwszeństwem od [...] czerwca 1996 r. W dniu [...] maja 2004 r. do organu wpłynął wniosek P. P. C. L. S.A. w G. (dalej: L.) o unieważnienie w całości prawa ochronnego na ten znak, powołując się na art. 8 pkt 1 i 2 oraz art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz. U. Nr 5, poz. 17 ze zm.), zwanej dalej u.z.t. W uzasadnieniu swojego interesu prawnego uczestnik wskazał, że sporne oznaczenie stanowi przeszkodę w uzyskaniu prawa ochronnego na zgłoszony w Urzędzie Patentowym jego znak towarowy [...] "calypso lody śmietankowe waniliowe L.". Ponadto podkreślił, że jest on następcą prawnym P. P. C. w G., które od co najmniej lat 70. posługiwało się w obrocie znakiem graficznym w postaci głowy murzynka i wraz z napisem Calypso umieszczało na etykiety produkowanych przez niego lodów. Rejestracja spornego znaku narusza więc jego prawa osobiste i majątkowe do powszechnie znanego znaku graficznego głowy murzynka. "Ś." nie jest sukcesorem żadnego z przedsiębiorstw należących do Zjednoczenia Przemysłu Chłodniczego, które jako jedyne posługiwały się na rynku tym oznaczeniem, a jedynie wydzierżawiła nieruchomości i przedmioty ruchome stanowiące składnik likwidowanego majątku jednego z nich, tj. P. P. C. w B. Tym samym zgłoszenie tego znaku nastąpiło w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego i bez uwzględnienia praw L. do identycznego znaku powszechnie znanego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne