Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2008 r., sygn. I GSK 6/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędziowie NSA Joanna Kabat -Rembelska (spr.) Cezary Pryca Protokolant Jarosław Poturnicki po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2008 r. skargi kasacyjnej P. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 30 sierpnia 2007 r. sygn. akt V SA/Wa 1159/06 w sprawie ze skargi P. S.A. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] kwietnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu należności celnych 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz P. S.A. w W. 320 zł (trzysta dwadzieścia) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 30 sierpnia 2007 r., sygn. akt V SA/Wa 1159/06 oddalił skargę "P." S.A. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] kwietnia 2006 r., Nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty odsetek od zwracanych należności celnych.
Sąd oparł się na następujących ustaleniach organów celnych.
W dniu [...] września 2000 r. spółka "P.", za pośrednictwem agencji celnej, zgłosiła celem dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar o nazwie handlowej A. K., klasyfikując go do kodu PCN 2106 90 92 0 ze stawką celną 20%. Zgłoszenie celne jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 64 § 1 i 2 Kodeksu celnego zostało przyjęte przez Dyrektora Izby Celnej, co z mocy prawa spowodowało objęcie towaru wnioskowaną procedurą i określenie kwoty wynikającej z długu celnego.
Naczelnik Urzędu Celnego I w W. w dniu [...] listopada 2002 r., wziąwszy pod uwagę ustalenia dokonane po kontroli, przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Inspekcji Celnej w siedzibie firmy "P." S.A., wszczął z urzędu postępowanie celne w celu zbadania prawidłowości zgłoszenia celnego z dnia [...] września 2000 r. W dniu [...] grudnia 2002 r. spółka złożyła wniosek o uznanie tego zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w zakresie klasyfikacji taryfowej towaru o nazwie handlowej A. K. i zaklasyfikowanie go do kodu PCN 3004 90 19 0 z zerową stawką celną oraz w zakresie kwoty wynikającej z długu celnego. Spółka podniosła, że ze względu na skład i zastosowanie preparatu jest on lekiem w rozumieniu wyjaśnień do Taryfy celnej i powinien być klasyfikowany do pozycji objętej kodem wskazanym we wniosku. Naczelnik Urzędu Celnego I w W. nie podzielił stanowiska strony i decyzją z dnia [...] grudnia 2002 r. między innymi uznał zgłoszenie celne za prawidłowe w zakresie klasyfikacji taryfowej i stawki celnej towaru o nazwie A. K..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty