Wyrok NSA z dnia 9 października 2008 r., sygn. I GSK 1211/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Chromicki (spr.) Sędzia NSA Rafał Batorowicz Sędzia NSA Andrzej Kuba Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 9 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej H. - B. i K. Spółki jawnej w G. W.. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. W.. z dnia 11 października 2007 r. sygn. akt I SA/Go 116/07 w sprawie ze skargi H. - B. i K. Spółki jawnej w G. W.. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rz. z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rz. z dnia [...] grudnia 2006 r., nr [...] i poprzedzającą ja decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w G. W.. nr [...] z dnia [...] września 2006 r., 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Rz. na rzecz H. - B. i K. Spółki jawnej w G. W. tytułem kosztów postępowania kwotę 452 zł (czterysta pięćdziesiąt dwa złote
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 października 2007 r., sygn. akt I SA/Go 116/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. W. oddalił skargę H. - B. i K. Spółka jawna w G. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] grudnia 2006 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług.
Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekał w następującym stanie sprawy:
Decyzją z dnia [...] września 2006 r., nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w G. W. uznał zgłoszenie celne SAD nr [...] z dnia [...] listopada 2003 r. za nieprawidłowe i orzekł, iż w sprawie należy zastosować stawkę celną konwencyjną w wysokości 9% wartości celnej towaru, w związku z czym dokonał określenia kwoty długu celnego oraz należnego podatku od towarów i usług.
Z uzasadnienia decyzji organu wynika, że w dniu [...] listopada 2003 r. Agencja Celna C. H. K., działając z upoważnienia importera H. - B. i K. Spółka jawna w G. W. (skarżącej) zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar określony jako "przyrząd do mycia podłóg MOP + wkłady do mopa" z kodem PCN 9603 90 99 0 i stawką celną preferencyjną 7,2% , stosowaną dla niektórych towarów z pozaeuropejskich krajów i regionów rozwijających się. Jako dowód pochodzenia będący podstawą do zastosowania wnioskowanej stawki celnej przedłożono chińskie świadectwo pochodzenia FORM A nr [...] z dnia [...] września 2003 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty