Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2008 r., sygn. I GSK 1207/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędziowie Józef Waksmundzki NSA Marzenna Zielińska (spr.) Protokolant Małgorzata Suchocka po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "T.F.T." Spółki z o.o. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 5 września 2007 r. sygn. akt I SA/Ol 201/07 w sprawie ze skargi "T.F.T." Spółki z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w O.; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w O. na rzecz syndyka upadłości "T.F.T." Spółki z o.o. kwotę 4 921 zł (cztery tysiące dziewięćset dwadzieścia jeden) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. wyrokiem z dnia 5 września 2007 r., sygn. akt III SA/Ol 256/06 oddalił skargę "T." Spółka z o.o. w O. (dalej zwana: skarżącą) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] lutego 2007 r., nr [...], w przedmiocie weryfikacji zgłoszeń celnych oraz określenia kwoty cła i zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług.

Za podstawę rozstrzygnięcia Sąd I instancji przyjął następujące ustalenia.

Skarżąca zgłosiła do procedury dopuszczenia do wolnego obrotu na podstawie dokumentów SAD z okresu od lutego 2005 r. do marca 2006 r. towar w postaci filetów z mintaja do przemysłowego przetwórstwa przekładane folią - mrożone. Towar ten zaklasyfikowała według kodu TARIC 03042085 10 F441, obejmujący filety zamrożone z mintaja, bloki przemysłowe do przetwórstwa z ośćmi. Taka klasyfikacja upoważniała do zastosowania uprzywilejowanego traktowania taryfowego poprzez zawieszenie cła, ze względu na szczególne użytkowanie (przeznaczenie) towaru.

Decyzją z dnia [...] listopada 2006 r., nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w O. uznał przedmiotowe zgłoszenia celne za nieprawidłowe, zmieniając klasyfikację towaru na kod Taric 03042085 90 obejmujący filety zamrożone z mintaja i zastosował stawkę celną dla krajów trzecich w wysokości 15 i 11,5%, zamiast stawki zerowej, określił jednocześnie kwotę długu celnego i zaległość podatkową. Swoją ocenę organ oparł na kontroli procesu przetwarzania jakiemu podlegał sprowadzony towar, podczas której ujawniono w dwóch spośród 270 kartonów zamrożone filety rybne luzem - każdy filet oddzielnie, w warstwach przełożonych niebieską folią. Podczas kolejnej kontroli stwierdzono, że partia filetów trafiła bezpośrednio do produkcji, były one wyjmowane ręcznie z kartonów, zanurzane na czas 1-2 sekundy w wodzie i wstawiane do chłodni. Następnie pakowano filety w woreczki foliowe. Naczelnik oparł się również na piśmie Komisji Europejskiej - Dyrekcji Generalnej do spraw podatków i Unii Celnej z dnia 7 lipca 2006 r. w którym zawarta jest definicja bloku filetów, zgodnie z którą blok taki składa się z filetów rybnych ciasno ułożonych w formie lub kartonie i zamrożonych. Filety mogą być umieszczone w kartonie razem lub ich warstwy mogą być oddzielone cienkimi plastikowymi arkuszami. Ze względu na ten drugi rodzaj przechowywania noszą one nazwę przekładanych bloków filetowych, umożliwiające rozdzielenie filetów poprzez roztrzaskiwanie bloku o twardą powierzchnię.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty