Wyrok NSA z dnia 9 października 2008 r., sygn. I GSK 1085/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędziowie Joanna Kabat-Rembelska (spr.) NSA Maria Myślińska Protokolant Marta Ludwików po rozpoznaniu w dniu 9 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 7 maja 2007 r. sygn. akt III SA/Po 528/06 w sprawie ze skargi S. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] kwietnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 7 maja 2007 r., sygn. akt III SA/Po 528/06 oddalił skargę S. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] kwietnia 2006 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu Sąd podał między innymi, że w dniu [...] września 2002 r. S. S. zgłosił na podstawie dokumentu SAD OBR nr [...] celem objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu towar w postaci odzieży. Strona załączyła do zgłoszenia celnego między innymi fakturę, świadectwo pochodzenia Form A nr [...] z dnia [...] sierpnia 2002 r. oraz deklarację wartości celnej.

Naczelnik Urzędu Celnego w P. decyzją z dnia [...] kwietnia 2004 r., nr [...], [...] uznał za nieprawidłowe zgłoszenie celne w części dotyczącej określenia wartości celnej, kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług i określił kwotę długu celnego a także podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu decyzji organ celny wskazał, że dla udokumentowania kraju pochodzenia towaru z Chin, tj. kraju znajdującego się w wykazie pozaeuropejskich krajów i regionów rozwijających się, wobec których stosuje się stawki preferencyjne (DEF), strona przedstawiła świadectwo pochodzenia na formularzu FORM A nr [...] z dnia [...] sierpnia 2002 r. i na jego podstawie wnioskowała o zastosowanie stawki konwencyjnej. Świadectwo to w trakcie prowadzonego postępowania celnego poddano wyrywkowej weryfikacji, która miała na celu potwierdzenie jego autentyczności. Chińskie służby celne w zakresie danych zawartych w świadectwie pochodzenia poinformowały, że świadectwo to nie było wystawione przez organ, do którego zwrócono się o weryfikację i zostało sfałszowane. W związku z tym, stosownie do postanowień wstępnych do Taryfy celnej, do określenia kwoty długu celnego przyjęto stawkę celną autonomiczną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty