Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2008 r., sygn. I GSK 1206/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędziowie Józef Waksmundzki (spr.) NSA Marzenna Zielińska Protokolant Małgorzata Suchocka po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 27 sierpnia 2007 r. sygn. akt III SA/Gl 68/06 w sprawie ze skargi S. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] grudnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 27 sierpnia 2007 r., sygn. akt III SA/Gl 68/06 oddalił skargę S. W - F. H. - U. - P. W. w T. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] grudnia 2005 r., nr [...], w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do wartości celnej towaru, kwoty długu celnego oraz podatku od towarów i usług.
Za podstawę rozstrzygnięcia Sąd I instancji przyjął następujące ustalenia.
Agencja Celna A. działająca w imieniu skarżącego w dniu [...] marca 2004 r. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polski obszar celny importowany z C. towar - obuwie dziecięce (sandały) w ilości 624 pary o wartości 156 USD, spodnie męskie w ilości 2.304 pary wartości o 1.152 USD (poz. 3 SAD) oraz obuwie dziecięce (domowe) w ilości 1248 par o wartości 99,84 USD. Do zgłoszenia celnego, któremu nadano nr ewidencyjny [...] załączono fakturę zakupu nr [...] z dnia [...] marca 2004 r. i świadectwo pochodzenia FORMA A (bez numeru) z dnia [...] lutego 2004 r. potwierdzające [...] pochodzenie towaru na podstawie którego zadeklarowano stawkę celną konwencyjną w wysokości 17 % i 18 % odpowiednio do pozycji.
Naczelnik Urzędu Celnego w C. decyzją z dnia [...] maja 2004 r., uznał przedmiotowe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej zadeklarowanej wartości celnej importowanego towaru oraz kwoty długu celnego i podatku od towarów i usług. Organ orzekł w tym zakresie, zaś wartość celna została ustalona na podstawie art. 26 § 1 Kodeksu celnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty