Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2008 r., sygn. I GSK 95/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski (spr.) Sędziowie NSA Janusz Zajda Marzenna Zielińska Protokolant Kamil Lissowski po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2008 r. skargi kasacyjnej T. K. - F. H. "A." od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 9 października 2007 r. sygn. akt I SA/Go 2265/05 w sprawie ze skargi T. K. - F. H. "A." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] września 2005 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w G.; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w R. na rzecz T. K. - F. H. "A." kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. W. wyrokiem z dnia 9 października 2007 r., sygn. akt I SA/Go 2265/05 po rozpoznaniu skargi T. K. - F. H. "A." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] września 2005 r. nr [...] w przedmiocie należności celnych oraz podatku od towarów i usług - oddalił skargę.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że w dniu [...] maja 2003r. (wpis do rejestru nr [...], zgłoszenie celne uzupełniające nr [...] z dnia [...] czerwca 2003 r.) agencja celna jako przedstawiciel bezpośredni T. K. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym odzież (bluzki damskie) deklarując stawkę celną konwencyjną w wysokości 18%, na podstawie świadectwa pochodzenia towaru Form A nr [...] z dnia [...] kwietnia 2003 r.

Spółka wystąpiła z wnioskiem z dnia [...] czerwca 2003 r. o wydanie decyzji uznającej wpis do rejestru oraz zgłoszenie celne uzupełniające za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej towaru, w związku z uzyskaniem atestu podwyższającego deklarowaną wartość. Decyzją z dnia [...] sierpnia 2003 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Ś. uznał ww. zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej oraz kwoty długu celnego. Kolejną decyzją organ ustalił na nowo zobowiązanie w podatku VAT od importu towarów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty