Wyrok NSA z dnia 29 maja 2008 r., sygn. I GSK 693/07

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha Sędzia del. WSA Magdalena Bosakirska (spr.) Sędzia NSA Józef Waksmundzki Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. P. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 12 grudnia 2006 r. sygn. akt V SA/Wa 1623/06 w sprawie ze skargi R. P. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

 

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 12 grudnia 2006 r., sygn. akt V SA/Wa 1623/06, po rozpoznaniu sprawy ze skargi R.P. Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2006 r., Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe, uchylił zaskarżoną decyzję w części dotyczącej określenia podatku od towarów i usług, w pozostałej części skargę oddalił.

Za podstawę rozstrzygnięcia Sąd przyjął następujący stan faktyczny i prawny.

I

Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez R.P. Spółkę z o.o. z siedzibą w W. według dokumentu SAD z dnia [...] listopada 2000 r., nr [...], objęto procedurą dopuszczenia do obrotu partię leków sprowadzonych z zagranicy, wcześniej objętych procedurą składu celnego, przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej cenie transakcyjnej, wynikającej z przedstawionych przy zgłoszeniu celnym faktur wystawionych przez eksportera F.H. L.Ltd. z siedzibą w Szwajcarii.

Postanowieniem z dnia [...] października 2003 r., wydanym na podstawie art. 165 § 1, § 2 i § 4 Ordynacji podatkowej oraz art. 262 Kodeksu celnego i art. 11 c ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), Naczelnik Urzędu Celnego II w W. wszczął z urzędu postępowanie celne dotyczące m.in. powyższego zgłoszenia celnego wskazując na nieprawidłowe zadeklarowanie w nim wartości celnej sprowadzonych towarów i spowodowaną tym konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego mającego na celu ustalenie rzeczywistej wartości celnej i kwoty wynikającej z długu celnego oraz należności podatkowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty