Wyrok NSA z dnia 28 marca 2008 r., sygn. I FSK 1476/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Adam Bącal Sędziowie sędzia NSA Janusz Zubrzycki (spr.) sędzia NSA Marek Kołaczek Protokolant Krzysztof Kołtan po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 19 lipca 2006 r. sygn. akt I SA/Sz 503/05 w sprawie ze skargi U. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 20 czerwca 2005 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w S. na rzecz U. kwotę 900 (dziewięćset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 19 lipca 2006 r., sygn. akt I SA/Sz 503/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 20 czerwca 2005 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2003 r., stwierdził, że decyzja ta nie podlega wykonaniu i zasądził na rzecz skarżącej - U. sp. z o.o. w S. zwrot kosztów postępowania.
1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe w niniejszej sprawie dotyczącej zasadności obniżenia w podatku od towarów i usług podatku należnego o podatek naliczony.
1.3. Decyzją z dnia 16 marca 2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. określił spółce w podatku od towarów i usług za grudzień 2003 r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika i ustalił jej dodatkowe zobowiązanie podatkowe. W uzasadnieniu podano, że 1 grudnia 2003 r. pomiędzy spółką a M.C. została zawarta umowa dotycząca przygotowania pisemnego opracowania obejmującego koncepcję proponowanych działań zmierzających do przystosowania działalności przedsiębiorstwa do wymogów prawa obowiązującego przedsiębiorców na terytorium Unii Europejskiej. Strony w powyższej umowie ustaliły wynagrodzenie za wykonaną usługę w wysokości 20.000 EUR, która to kwota miała być wypłacona w pięciu ratach po 4.000 EUR każda. W trakcie kontroli spółka przedstawiła opracowanie z 20 kwietnia 2004 r. wykonane zgodnie z ww. umową, podczas gdy faktura VAT MP dokumentująca tę usługę została wystawiona w dniu 22 grudnia 2003 r., a więc przed jej wykonaniem. Spółka nie wykazała, że usługę wykonano przed dniem wystawienia faktury, stąd organ pierwszej instancji - powołując się na treść art. 19 ust. 3a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), dalej powoływana jako "u.p.t.u." - przypomniał, że obniżenie podatku należnego, o którym mowa w ust. 1 i 3 omawianego przepisu, nie może nastąpić wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi albo otrzymania faktury potwierdzającej dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) podlegającej opodatkowaniu. W oparciu o powyższe organ uznał, że spółka nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z ww. faktury i zgodnie z treścią art. 27 ust. 6 u.p.t.u. orzekł jak wyżej wskazano.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty