Wyrok NSA z dnia 6 padziernika 2008 r., sygn. I FSK 1077/07
Skoro z nienależnie otrzymanym zwrotem podatku związane są takie same konsekwencje, jak z zaległością podatkową, chyba że podatnik wykaże, że nie ponosi winy w otrzymaniu nienależnego zwrotu - art. 52 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej uzależnia bowiem uznanie nienależnie otrzymanego zwrotu podatku za zaległość podatkową od kwestii winy podatnika - to podatnik musi mieć realną możliwość wykazania tych okoliczności, taką zaś możliwość stwarza postępowanie, w którym dochodzi do określenia prawidłowej kwoty zwrotu podatku.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Jerzy Płusa, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 16 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. Spółka Jawna w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 9 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Łd 1819/06 w sprawie ze skargi I. Spółka Jawna w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 13 września 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2004 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w L. na rzecz I. Spółka Jawna w L. kwotę 4.628 zł (słownie: cztery tysiące sześćset dwadzieścia osiem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 9 lutego 2007 r., sygn. akt I SA/Łd 1819/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w sprawie ze skargi I. Spółka Jawna na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z 13 września 2006 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2004 r. uchylił zaskarżoną decyzję, stwierdził, że nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.
W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją z 29 sierpnia 2005 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w L. określił spółce wysokość zwrotu podatku od towarów i usług oraz kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następne okresy rozliczeniowe za miesiące od maja do grudnia 2004 r., a ponadto ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Spółka nie spełniła bowiem wymogów określonych w art. 128 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. zwana dalej u.p.t.u.) do dokonania zwrotu podróżnym podatku VAT, jak również do zastosowania na podstawie art. 129 ust. 1 u.p.t.u. 0 % stawki tego podatku do dostaw towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty