Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2008 r., sygn. II FSK 1261/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędziowie NSA Stefan Babiarz, Włodzimierz Kubiak (sprawozdawca), Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 maja 2007 r. sygn. akt I SA/Po 372/07 w sprawie ze skargi M. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 15 grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 maja 2007 r., sygn. akt I SA/Po 372/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę M. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 15 grudnia 2006 r. w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
W uzasadnieniu orzeczenia podano, że wnioskiem z dnia 7 lipca 2006 r. skarżący zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego P. - W. z pytaniem, czy wynagrodzenie jakie otrzyma od spółki za bezumowne korzystanie z nieruchomości będzie mogło być potraktowane jako przychód z działalności gospodarczej i opodatkowane stawką preferencyjną 19%.
Z przedstawionego przez M. C. stanu faktycznego wynikało, że na podstawie wyroku sądu został on uznany za właściciela nieruchomości, która była użytkowana bez tytułu prawnego przez P. S.A. Skarżący jako właściciel wezwał spółkę do zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości bez tytułu prawnego za okres od 1 lutego 2002 r. do chwili obecnej. Wnioskodawca wyjaśnił, że spółka ma zapłacić wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości, a na przyszłość zawrzeć z nim umowę dzierżawy. W związku ze spodziewanym uzyskiwaniem przychodów z tytułu umowy dzierżawy powyższej nieruchomości M. C. zarejestrował w 2006 r. działalność gospodarczą, której przedmiotem jest wynajem nieruchomości na własny rachunek i złożył oświadczenie o wyborze formy opodatkowania według stawki 19%. Nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie skarżący stwierdził, że spodziewany przychód za bezumowne korzystanie z nieruchomości będącej środkiem trwałym przedsiębiorstwa powinien być opodatkowany podatkiem liniowym (19%), jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty