06.11.2008 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 listopada 2008 r., sygn. I FSK 622/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S.A. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 stycznia 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 1749/07 w sprawie ze skargi S.A. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 7 sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oddalono skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 stycznia 2008., sygn. akt III SA/Wa 1749/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę S. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 7 sierpnia 2006 r. w przedmiocie określenia kwoty podatku od towarów i usług.

Z akt sprawy wyłania się następujący przebieg postępowania. Naczelnik Urzędu Celnego w W decyzją z dnia 20 grudnia 2006 r. określił "S." Sp. z o.o. (następca prawny spółki z o.o. "S.-S. "Sp. z o.o. - określanej dalej jako "Skarżąca" lub "Strona") podatek od towarów i usług z tytułu importu towarów według zgłoszenia celnego z dnia 27 kwietnia 2001 r.

W uzasadnieniu wymienionej decyzji organ podatkowy pierwszej instancji wyjaśniając powody wszczęcia postępowania podatkowego w sprawie określenia zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług wskazał, iż Spółka importowała leki od kontrahentów zagranicznych, deklarując nieprawidłową (zawyżoną) wysokość ich wartości celnej w związku z przyznawanymi rabatami za zrealizowaną sprzedaż. Taki stan był powodem wydania przez organ celny pierwszej instancji decyzji uznającej zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej określenia wartości celnej towaru oraz kwoty długu celnego. Decyzja te została następnie utrzymana w mocy w postępowaniu odwoławczym. W uzasadnieniu wydanej decyzji podkreślono także, iż Skarga na ww. decyzję została oddalona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzeczeniem z dnia 29 grudnia 2004 r. sygn. akt V SA 3923/03, a skarga kasacyjna przez Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 28 lipca 2005 r. W konsekwencji Naczelnik Urzędu Celnego w W. powołując się na przepis art. 15 ust. 4 ustawy o VAT z 1993 r., zgodnie z którym podstawą opodatkowania podatkiem VAT w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło określił Skarżącej zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług w prawidłowej wysokości. Dodał, iż opodatkowaniu podlega import towarów, a obowiązek podatkowy w takim imporcie powstaje z chwilą powstania długu celnego (art. 2 ust. 2 i art. 6 ust. 7 ustawy o VAT z 1993 r.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne